Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koko yhteiskunnalla vastuu siitä että teinit eivät vaurioita itseään missä mikälie-rakkaussuhteissaan... vai luuletteko että eivät vammaudu?

Vierailija
25.04.2024 |

Koko yhteiskunnalla olisi vastuu siitä että teinit eivät vaurioita itseään 'liian nuorina' ties missä mikälie-rakkaussuhteissaan... vai luuletteko että leikkivät tulella VAMMAUTUMATTA?

Väitän: rakkaussuhteesta on usein ylipääsemättömän vaikea tai ihan mahdotonta päästä eroon eikä se ole itsestä kiinni - ei mikään 'valinta'. Ihminen on rikki ja vaurioitunut ja sillä mennään koko elämä ja sille rakentuu kaikki myöhempi. 

Tämä on asia joka kuuluu nuoruuden tapahtumiin eli jo nuoresta ihminen pilalla. Älyvapaata että jo teinitkin leikkivät tulella... eikä yhteiskunta ota tästä minkäänlaista vastuuta. Sitten meillä on henkisesti vaurioitunutta ja vammautunutta porukkaa kasvattamassa seuraavia sukupolvia... Luulette vaan, että olette päässeet jostain eksistänne eroon... lastianne kannate mukananne... JA SE PAINAA...  

 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Selkeästi koskaan mitään kieltämättömän kaveri/helikopterivanhemman kirjoitelma. Jos ei se lapsi tuohon ikään mennessä ole kokenut vastoinkäymisiä, eikä kukaan ole sanonut ei, niin voi teiniraukkaa. 

2/6 |
25.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pettymykset kuuluvat elämään. Normaaleja tunteita.

🇺🇦🇮🇱

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuten kannatan mutta oletteko valmiita siihen, että tämä vaatisi myös kaiken mahdollisen median (leffat, kirjat, pelit, bändit) kieltämistä, jotta niistä ei otettaisi vahingollisia vaikutteita ekoihin rakkaussuhteisiin?

Vierailija
5/6 |
25.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seurailin tänään ison urheiluseuran harkoissa teini-ikäisten tyttöjen ja poikien välisiä jännitteitä. Tytöt hyppi pitkin seiniä ja pakeni tyttölössiin kyyläämään vihaisesti, aina kun joku poika tuli 5m lähemmäksi.

Seurailin samaa aikaisemmin Saksassa. Siellä pojat ja tytöt juttelivat toisilleen, hymyilivät toisilleen, kiusoittelivat toisiaan ja jahtasivat toisiaan ympäri hallia nauraen.

Joku täällä on pahasti vialla.

Vierailija
6/6 |
25.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsittelehän vaan omat traumasi, niitä tuntuu riittävän.