Pakko muuttaa muualle Orpon hallituksen vuoksi
Edellinen ketju poistui, vahingossako? 🤔 No, aloitetaan uusi.
Oletko harkinnut Suomesta muuttoa nykyisen hallituksen vuoksi? Koko perheemme suunnitelee sitä, koska olemme tyrmistyneitä istuvan hallituksen päätöksistä.
Kommentit (40)
Kyllä. Kun miettii isoja massoja jotka muutti Ruotsiin aikoinaan työn perässä, niin nyt on edessä samat ajat, mutta suunta on tällä kertaa kautta Euroopan. Oma arvioni toki vain.
Katsotaan nyt. Vuosi sitten katselin jo firman sisäisiä paikkoja, nyt katson vielä hetken. Itsellä pyyhkii ihan hyvin, mutta jos ei talouden kelkka käänny, on houkuteltava tuo 16 v rakentamaan tulevaisuuttaan muualle.
Miksi te yhä suunnittelette? Johan tuo on vuoden istunut tuo hallitus. Hallituksella on vankka kannatus joten asiat eivät tule muuttumaan enää haluamaanne suuntaan
Rahat on loppu ja lasten kekkerit ohi.
Näyttää että muutto on edessä koska elämänlaatu tuntuu laskevan täällä. Luontoakin on monessa muussakin maassa.
Ennen pidettiin huolta kaikista, mutta nyt suunta on sosiaalidarwinistinen vahvojen voitto. Siihen kun yhdistää vielä sään, puhumattomuuden, kovan verotuksen, ankeuden ja totisuuden, massa-ajattelun, kulttuurin ja koulutuksen alasajon sekä kasvavan erilaisuuden pelon. Niin ei tämä täysjärkisen maa kyllä ole.
Vierailija kirjoitti:
Miksi te yhä suunnittelette? Johan tuo on vuoden istunut tuo hallitus. Hallituksella on vankka kannatus joten asiat eivät tule muuttumaan enää haluamaanne suuntaan
Rahat on loppu ja lasten kekkerit ohi.
Rahaa on junarataan ja yritystukiin mutta köyhimmiltä pitää leikata. Pelkkää ideologiaa kuten myös duunareiden kyykyttäminen. Miksi käydä töissä jos palkalla ei elä?
Itseasiassa olen hyvin toimeentuleva. En vain hyväksy tätä politiikkaa, jossa kärsijöinä ovat köyhät lapsiperheet tai muuten vaikeassa elämäntilanteessa olevat. Olen aina maksanut veroja ilolla ajatellen, että tämä yhteiskunta pitää vähäisimmistään huolta. Lisäksi hävettää koko hallituksen rasistinen politiikka. Veikkaan, että tämä käynnistää aivomuuton. Suomi otti juuri askelia taaksepäin.
Ap
En, edellisen hallituksen kohdalla sekin kävi mielessä mutta ajattelin että tätä onneksi kestää vain neljä vuotta. Nyt tulossa ainakin siis 8 vuotta paskaa hallitusta.
Itse en ole vielä lähdössä minnekään, mutta olen kieltäytymässä ylennyksestä progressiivisen verotuksen takia. Minulla on kykyä ja halua tehdä töitä ja maksukykyinen työnantaja, mutta ei ole mitään järkeä ottaa vastaan pestiä jossa työmäärä kasvaa hirveästi mutta maksetusta lisäpalkasta käteen jää vain 47,8%.Tekemäni työn hedelmät verotettaisiin entistä enemmän muille. Tämän maan hyvätuloisten verotus on aivan sairasta! Se tappaa kaiken eteenpäin pyrkimisen halun niiltä joilla tuottavuuteen olisi halua ja kykyä.
Elättelen toiveita, että leikkausten vuoksi naisten preferenssit muuttuvat jännäjoonaksista kohti fiksumpia ja hyvin toimeentulevia dippainssimiehiä.
Vierailija kirjoitti:
Ennen pidettiin huolta kaikista, mutta nyt suunta on sosiaalidarwinistinen vahvojen voitto.
Juuri näin. Mahakkaat ja vahvat ne ovat aina ennenkin pärjänneet näillä kylmillä tundran alueilla. Nyt on taas vahvojen aika.
Meidän perheellä samat mietteet. Ilmapiiri on ankea ja näköalaton Suomessa, joten suunnittelemme muuttoa pois täältä. Ajattelimme käyttää kesän järjestelyihin.
Tähän voi sanoa samaa mitä ihmisille sanottiin kun he ulĂsivat kuinka on pakko lähteä maasta koska Marin ja muu vasemmisto.
Lähtisin, jos minulla olisi siihen varaa. Tämä hallitus tuhoaa Suomen.
Köyhät kaikkoaa maasta? Sehän on vain HYVÄ asia. Muista viedä vanhempasi mukanasi,ovat yhtä kelvottomia pummeja kuin sinäkin. Mene vaikka Venäjälle paistamaan kebabbia.
Taas menee kartanot myyntiin kun kansa lähtee joukolla ulkomaille =D
Onko näissä hallituksissa muka juuri mitään eroa? Kummassakin rangaistaan työn tekemisestä verottamalla enemmän, että rahaa riittäisi jaettavaksi tarvitsevien lisäksi myös niille, joiden lähtöä toiseen maahan ei tarvitse pelätä.
Kelarotat jättävät suomen? Ihanata 🥰 tapahtuu suuri puhdistus ja nurkkia myöten pois pskat kuurataan .
Ei täällä ole pakko olla. Mutta persaukisena sitä tuskin kauas muuttelee