Jos apurahaa saava kirjailija ei saa teokselleen kustantajaa?
Kommentit (5)
Apuraha ja palkan eroista yksi on juuri siinä, että palkasta pitää tulla palkanmaksajalle tulosta, mutta apuraha on vastikkeetonta. Se on lähtökohtaisesti riskirahoitusta, ja sitä ei peritä takaisin, jos homma epäonnistuu.
Toista apurahaa ei sit kuitenkaan yleensä tarvi luulla saavansa, jollei ole mitään tuloksia näyttää edellisistäkään. Sen verran kova kilpailu niistä on.
Jollei oma kustantamo ala julkaisemaan, niin voi tehdä omakustaan jota sitten alkaa tyrkyttämään kirjallisuuden ystäville.
Vierailija kirjoitti:
Jollei oma kustantamo ala julkaisemaan, niin voi tehdä omakustaan jota sitten alkaa tyrkyttämään kirjallisuuden ystäville.
No ei ole realistinen idea kaikille. Toki jos haluaa, voi julkaista omakustanteena, mutta valtaosa haluaa julkaista kustantamon kautta. Jo sen vuoksi, että omakustanteen voi julkaista kuka tahansa. Fiksumpaa mieluummin tarjota muihin kustantamoihin - vaikka yksi sanoisi ei, joku muu voi sanoa kyllä.
Ei ole. Apurahaa ei myönnetä kirjailijoille, joilla ei ole näyttöä riittävän hyvästä tuotannosta. Suhde kustantamoon liittyy olennaisesti kirjailijan ammattiin. Kaikki kirjoitettu ei normaalistikaan johda julkaisemiseen, ja joka tapauksessa tekstejä työstetään kustantajan kanssa.