Voiko maitoallergiaa tutkia vajaa 7kk ikäiseltä verikokeilla?
niin, siinäpä kysymys lyhykäisyydessään...vauva syö jo kiinteitä ja imetys on loppu. saako maitoallergian selville muutenkin kuin altistuksella?
kiitti
Kommentit (7)
Siksi lääkäri ei meille suositellut niiden ottamista olenkaan. Olisi ollut ihan turhaa.
ellei maitoaltistusta ole tehty lääkärin valvonnassa. RAST-verikokeet ja PRICK-ihopistokokeet ovat melko epäluotettavia, kuten edelliset kirjoittajat jo ovat todenneet!
Älä turhaan pelkää maitoaltistusta, sillä saa luotettavimman tuloksen. Tosin yksityisellä homma sujuu ainakin minun mielestäni joustavammin ja maksaa reilut sata euroa (jos on vakuutus, se korvaa).
Meidän mega maitoallergisella, suolisto-oireisella, pojalla ainoa mistä näkyi oli verikoe.
joten ei kannata uskoa että ei näkyisi suolisto-oireisessa allergiassa.
Lääkäri määräsi, että 2 vk ilman maitoa ja sen jälkeen vähitellen lisäämällä kokeiltiin maitoa. Oireet oli todella selvät. Saatiin tämän perusteella Kelalta korvaus maidosta.
Meillä ei näkynyt mitään veressä eikä ihopistokokeissa. Altistuksella on todettu kaikki allergiat.
maitoallergiaa (eikä mitään muutakaan allergiaa)ei ole todettu millään testeillä...siis prick, altistus ja verikokeet olivat kaikki negatiivisia. Tosin maitoaltistus kotijaksolla jäi todella epäselväksi, koska pojan iho oli koko ajan niin punainen, että ihoärsytystä oli vaikea havaita.
Olin sitten itse maidottomalla kuurilla ja imetin poikaamme, koska maito ei tuntunut sopivan, mutta emme olisi myöskään saaneet kela-korvauksia apteekkimaidoista, koska mitään ei siis todettu.
Lisäksi omasta ruokavaliostani olivat pois kananmuna, kala ja äyriäiset, tomaatti, suklaa, sitrukset, siemenet, pähkinät ja silti imetin poikaa 1v3kk asti. Tosin 1-vuotiaana poika alkoi jo saada omassa ruuassaankin maitoa ja kananmunaa ja niistä ei tullut enää oireita. :)
mutta verikoe ei välttämättä näytä allergiaa, vaikka lapsi olisikin allerginen.
Pojalla on suolioireinen maitoallergia. Se huomattiin n. 7 kk:n ikäisenä kun rintamaito ei enää riittänyt. Tuttelista ja muista korvikkeista tuli oireet vuorokauden kuluttua, iho-oireita ei ollut. Oireina oli kovat vatsakivut, itkuisuus ja vihreä vesimäinen ripuli. Oireet hävisivät kun maito hävisi ruokavaliosta. Pidin kirjaa pojan (ja omasta) syömisistä ja pojan oireista ja vein ruokapäiväkirjan lastenlääkärille. Lääkäri kirjoitti reseptin maidottomalle kirvikkeelle ja sen sopivuutta seurattiin. Altistus maidolle tehtiin yksityislääkärin valvonnassa, sairaalassa ei tarvinnut käydä.