Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pitäisikö ulkomailla asuvan suomalaisen perheen

Vierailija
21.01.2007 |

muuttaa takaisin Suomeen lapsen synnyttyä, jotta äiti voisi olla lapsen kanssa pidempään kotona syntymän jälkeen?



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkomailla mies tienaa niin paljon paremmin kuin Suomessa, joten kotona voi pysyä niin kauan kuin lystää.



nimim. kokemusta on (ulkomailla ja Suomessa asumisesta siis)

Vierailija
2/4 |
21.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

muuttaisi takaisin suomeen. Saamma onneksi asiat järjestettyä niin etä lapsi voi olla kotihoidossa 1,5v, jonka jälkeen aloittaa päiväkodissa osa-aikaisena. Mielestäni ihan hyvä systeemi näin, en edes itse taitaisi viihtyä kotona kolmea vuotta putkeen ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monessa maassa tienaa huonomminkin ja äitien on todellakin pakko jättää lapsensa hoitooon jo muutaman kuukauden iässä. Sitä paitsi silloin kun työpaikat eivät anna äitiysvapita enempää, ei puolison tuloillakaan ole merkitystä. Harvalla naisella olisi varaa uhrata työpaikkansa saadakseen olla muutaman vuoden miehensä elätettävänä.

Vierailija
4/4 |
21.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku Suomessa asuva päättää hankkia ison talon ja hienon auton eikä silloin ole varaa olla kotona äitiyslomaa pidempään. Oma valintansa ja turha valittaa.



Samoin jos valitsee asua maassa jossa ei ole mahdollista hoitovapaaseen, niin turha valittaa.



Joillekin raha ja materia on vaan tärkeämpää kuin omat lapset.