Apua, tyttö 8v toinen " rinta" suurentunut, kipeä mitä tämä on?
Ja siinä tuntuu pahkura. Toinen " rinta " on ihan normaali. Ei kuumetta. Eli mikään murrosukä juttu ei ole. Mikä ihme voi olla kyseessä. Auttakaa!
Kommentit (8)
ekalla luokalla, luulin kanssa jonkin taudin saaneeni. Nyt voisin kyllä jo luovuttaa ainakin puolet rinnoistani pois.
Kyllä voi olla murrosiän alkua jo.. Minulla alkoi kuukautiset 9-vuotiaana. Ja niihin aikoihin näitä muitakin muutoksia.
Mutta voin kenties lohduttaa toteamalla, että menkat mulla alkoivat vasta 12 v. ja muutenkin olin aika lapsellinen jopa ikäisekseni, pojat alkoivat kiinnostaa vasta siellä 16 v. ja näin poispäin.
Kuukautiset alkavat nykyisin aika usein 11-vuotiaana.
Itse olit myöhään kehittyvä, rinnat alkoi kasvaa vasta siinä 5-6-luokkalaisena. Eräänä aamuna heräsin siihen, että rinnat oli kipeät, niihin ei voinut edes koskea. Tuli ensin pahkurat nännin alle ja siihen vähitellen pehmikettä.
Älä suhtaudu tytön kehittymiseen kauhistellen, se on karhunpalvelus.
olla kyse ensimmäisitä murrosiän merkeistä! Jotenkin sitä vaan toivoo että lapsi olisi lapsi mahdollisimman kauan! Ja kun on esikoinen niin olen hmm " järkyttynyt" lapsellaniko murrosiän merkkejä!
T. ap
Toisella tytöllä juuri noin että toinen rinta alkoi kehittyä aiemmin selvä puoliero oli pitkään nyt alkaa olla samaa kokoa. Toisella tytöllä lähti yhtäaikaisesti kasvamaan. Kummallakin muutokset alkoi 9 vuotiaana.
Hurjan kipeä pahkura ilmestyi ja sitten tuli toiseenkin, pelkäsin kamalasti ja kysyin asiasta äidiltäni. Onneksi hän osasi kertoa minulle ettei ole mistään vaarallisesta kyse, olin nimittäin ollut tosi peloissani. Ihan normaalit rinnat tuli :)