Polven nivelrikko ja pistokset, kokemuksia?
Onko kukaan täällä kokeillut tai saanut apua polven nivelrikkoon injektioista? Jos, niin minkä merkkisistä ja kauanko vaikutus kesti? Tehtiinkö julkisella puolella vai yksityisellä?
Itselläni alkaa hermo mennä toisen polven jatkuvaan kipuiluun (ja on siis diagnosoitu nivelrikoksi), mutta vielä en olisi ihan valmis tekoniveleen vaan haluaisin kokeilla jotakin "ensiapua" kipulääkityksen lisäksi.
Kommentit (9)
Jotain kortisonia pistettiin. Ei ollut mitään apua. Julkisella tehtiin.
Synvisc? Joillakin auttaa. Kannattaa kokeilla jos varaa.
Minulle molempiin polviin hyaluronia. Hyvin on pitänyt. Vasen polvi jo 5 vuotta kun kolme pistosta kahden viikon välein laitettiin. Oikea polvi rupesi pari vuotta myöhemmin kipuilemaan ja siihen pitikin laittaa sitten viisi pistosta, aina kahden viikon välein. Oikea polvi on kestänyt nyt yli kolme vuotta kivuttomana. Yksityisellä laitettiin pistokset ja yhden pistoksen hinta oli ensin 50 e ja myöhemmin oikean polven kohdalle 60 e. Ei ollut kallista kun ei ole enää kipuja ja pääsee hyvin kävelemään. Mitkään Voltarenit ym. apteekin tuotteet eivät auta yhtekäs mitään.
Katselin, että noita on nykyään monenlaisia ja erihintaisia, joku tosi kallis melkein 400 ja sitten siinä reilun satasen kieppeillä. En tiedä mitään noiden eroavaisuuksista, mutta lähinnä mietityttää onko järkeä kysyäkään näistä julkiselta puolelta? Sen pistoslääkkeen siis varmasti joutuisi ostamaan itse, mutta suostuvatko julkisella puolella pistämään sen?
Minulla oikea polvi kangistuu nivelrikon takia, kertyy nestettä.
Viime syksynä lääkäri laski nestettä ja ruiskutti kortisoniliuosta tilalle.
Hoito helpotti heti ja pitkäksi aikaa.
Tosin nivelrikkoni on vielä lievä, ei aiheuta kovaa kipua, kangistuminen on pahin oire.
Jatkan vielä (Nr. 4) en ole ottanut mitään kipulääkitystä koskaan. Sukulaismiehelle leikkauksella tekonivel ja säryt senkun jatkuvat. Itse en aio leikkaukseen mennä. Jos kipuja tulee uudelleen vaan hyaluronia.
Laihduta! Ja lopeta viljojen ja siemenöljyjen ja tulehdusta aiheuttavien kasvisten syöminen. Saat helpotusta vaivoihisi.
Vierailija kirjoitti:
Laihduta! Ja lopeta viljojen ja siemenöljyjen ja tulehdusta aiheuttavien kasvisten syöminen. Saat helpotusta vaivoihisi.
7 kg on jo pudotettu ja aion jatkaakin. Lievän ylipainon puolella ollaan, toistaiseksi painonpudotuksella ei ole ollut mitään helpottavaa vaikutusta polvikipuihin. Taustalla on vanha vamma, joka jo melko nuorella iällä alkoi kehittyä nivelrikoksi.
joo