Miten pärjättii " ennen vanhaan" ilman koulunkäyntiavustajia????
Kommentit (8)
Toisaalta ennenvanhaan riitti töitä myös kouluja käymättömillekin.
Ennen vanhaan heikkolahjaisille ei opetettu ihan kaikkea. Ei ennen vanhaan esimerkiksi kaikki oppineet edes lukemaan. Nykyinen lukutaitoprosentti on korkeampi - kiitos erityisopetuksen ja koulunkäyntiavustajien.
tarkkailuluokalle pois muita häiritsemästä.
Nykyään ei ole olemassa mitään työtä mitä voi tehdä ilman lukutaitoa.
Moni heistä oli varmaan hyvinkin älykäs.
...oli asiat muutenkin vähän toisin! Oppilaat kunnioittivat ( kai pelkäsivätkin) opettajia ja istuivat nätisti pulpeteissaan. Jos istuminen ja hiljaa oleminen ei onnistunut, laitettiin toisenlaiseen kouluun. Nyt lähes kaikki oppilaat integroidaan käymään samaa koulua, jolloin ihan perusluokasta löytyy monenlaista kulkijaa... Huoh!
Opetus oli ennen hyvin yksitoikkoista. Pelkästään opettajajohtoista, luentotyyppistä vihkoon jäljentämistä. Mihin koulunkäyntiavustajaa olisi silloin tarvittu?
Koulu on muuttunut! 25:n oppilaan luokassa on n. 20 oppilasta, jotka eivät päivittäin tarvitse kka:n apua. 5:llä on jonkinasteisia oppimisvaikeuksia. Kenellä matikassa, kenellä taas kielellisellä puolella. Lähes aina löytyy myös se, joka ei vaan pysy pulpetissa.
ps. Minulla ei ole kka:ta luokassani. Ihan hyvin pärjätään, vaikka toki kaksi aikuista on enemmän kuin yksi.
Jos oli oppimisvaikeuksia, lapsi ei pärjännyt, kaikkia häiriöitä ei edes huomattu. Oppilas vain leimattiin tyhmäksi.