Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tylsistyminen töissä

Vierailija
18.03.2024 |

Mä en tiedä, miten pääsisin työelämässä eroon siitä, että en tylsistyisi siellä. Olen tehnyt erilaisia töitä kaupan kassasta erityisasiantuntijan töihin, mutta kaikki työ on ollut aina tylsää ja merkityksetöntä. Ne eivät kiinnosta minua. Aamulla vaikea ryhtyä töihin ja sunnuntaina ahdistaa seuraava viikko. Välttelen työtehtäviä ja saan vähän aikaan. Lopulta dl aina pistää tekemään edes jotain. Etätöissä voi sentään ottaa työt rennommin. Tylsyys aiheuttaa uupumusta ja masennusta. Tuntuu järjettömältä käydä töissä. Tai no, käy sitä nyt sen takia, että palkkaorjuus siihen pakottaa.

Katselen työpaikkailmoituksia viikoittain, mutta en ole ikinä nähnyt ilmoitusta, joka oikeasti kiinnostaisi. Sitä samaa ne muutkin työt on.

Miten asian voi ratkaista? Olenko vain aina ollut väärillä aloilla ja tehtävissä? Vai onko vika päässäni?

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua ahdistaa myös tylsyys. Etätöissä katson sarjoja ja kuuntelen kirjoja ym. Ilman tätä mahdollisuutta olisin jo lopettanut.

Työpaikalla päivät on hirveän pitkiä 😑.

Olen miettinyt, että joku työ mikä hoidetaan projekteina olisi paras vaihtoehto ja mielenkiinto pysyisi yllä

Vierailija
2/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö ole muita kohtalontovereita?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tylsää on, mutta en uskalla hakeutua muuallekaan.

Vierailija
4/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, ei muakaan kiinnosta eikä mikään työ anna mitään muuta kuin sen palkan. Palkka siis ainoa syy miksi käyn töissä. Ei kyllä meinaa sekäön riittää enää kun sillä ei juuri muuta saa kuin katon pään päälle seuraavan kuukauden ajaks sekä jotain vatsantäytettä. Ei riitä rahat enää juurikaan muuhun. 

Vierailija
5/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut töissä joissa on hiljaista mutta luojan kiitos aina pääsy nettiin. Olen selaillut nettiä, opiskellut, aikoinaan chättäilin suomi24 ukkeleiden kanssa. Hyvin päivät kuluivat ja palkka juoksi. 

Vierailija
6/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ala samoihin hommiin? Mulla tylsistyminen on nimenomaan homman nimi. Laitosyökkönä päivystyshenkisesti. Onneksi netflix piristää ja sohvalla makoilu rentouttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusta oma firma. Mun motivaatio kasvoi valtavasti tällä muutoksella. Yrittäjyys on mukavaa

Vierailija
8/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattele työsi kilpailuna. Halua voittaa joka päivä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa auttaa. Itse olen kärsinyt aina samasta ongelmasta. Kaikki työ tuntuu tylsältä, uuvuttavalta ja yksitoikkoiselta. Oikein sielua nakertavalta. Sairauden vuoksi en pysty fyysiseen työhön, eli on ollut pakko tehdä toimistohommia.

Vierailija
10/15 |
18.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahdeksan tuntia päivässä on ihan hirveän pitkä aika käyttää tylsistymiseen. Ei voi tehdä hyvää aivoillekaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
20.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap täällä!

Kyse ei ole siis siitä, että minulla ei olisi tekemistä työaikana ja tylsistyisin siksi. No tietysti olen ollut joskus tilanteissa, joissa työtä ei nyt niin hirveästi sillä hetkellä ole, mutta kyse ei ole nyt siitä, vaan itse tehtävät eivät vain kiinnosta. En ole ikinä ollut sellaisessa työssä, jossa tehtävät oikeasti kiinnostaisivat minua. Ainakaan melkein 40 tuntia viikossa viikosta, kuukaudesta ja vuodesta toiseen. En tekisi mitään tässä maailmassa niin paljon, kivojakaan juttuja, vaan se olisi pidemmän ajan kuluessa tylsää ja yksitoikkoista.

Projektiluonteisuutta olen myös pohtinyt, jos se saisi innostumaan, mutta olen tällä hetkellä sellasessa työssä, joka oikeastaan on projektiluontoista, eikä sekaan auta minua innostumaan. En tekisi mitään tällaista, jollei olisi pakko palkan takia.

Yrittäjyyttä olen pohtinut, mutta se tuntuu kauhealta riskiltä ja kalliilta. Minulla on yksi ammatti jota voisin hydöyntää yrittämisen näkökulmasta, mutta siihen tarvitsee rahaa. Enkä ole varma pitäisinkö sen tekemisestä lopulta. Mutta tosiaan kiinnostaisi tehdä töitä itselle, eikä työnantajalle.

Kilpailu ei saa minua innostumaan. Ei myöskään se, että saisin ruksia to do -listalla tehtyjä asioita. 

Minua innostaa se, etä voin tehdä jotain, mikä minua kiinnostaa. Mutta en minä sitäkään loputtomasti jaksa. Kunpa voisi tehdä samaa aikaan monenlaisia töitä. Fiiliksen mukaan vaihtelisi. Ihan samalla tavalla vietän vapaa-aikaakin, en tee jatkuvasti jotain samaa.

Koen, että aivoni ovat viime vuosina tosiaan mössööntyneet. En enää jaksa ajatella, eikä minulla ole enää samalla tavalla ideoita ja ajatuksia kuin ennen. Tuntuu harmaalta.

Odotan kovasti sitä, että työpäivät lyhentyisivät. Etätöiden takia teen jo nyt lyhyempää päivää, mutta toivon, että lyyempien päivien lisäksi täysiä vapaapäiviäkin olisi enemmän. Sen sijaan, että tehtäisiin palkankorotuksia, lyhennettäisiin viikkoa. Työpäiviä voisi olla vaikka kolme päivää viikossa. Mutta ei, sillä ihmiset haluavat jatkuvasti korottaa elintasoaan, joten töitä pitää tehdä. 

Vierailija
12/15 |
20.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Väitän, että olet ollut väärissä töissä. Minäkin olen tylsistynyt suurimmassa osassa tekemiäni töitä ja niissä missä olisin viihtynyt, mokaillut koska paine siitä ellen onnistu ja joudun takaisin turruttaviin ja tylsiin töihin on ollut valtaisa.

Eli ei, en tylsisty jokaisessa työssä, mutten ole myöskään lyhyita jaksoja lukuunottamatta saanut niitä töitä, joita olisin mieluiten halunnut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
20.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koko ikäni olen yrittänyt löytää ratkaisua tähän ongelmaan mutta huonolla menestyksellä. Mietin tätä silti päivittäin.

Vierailija
14/15 |
23.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei AP!

Kuulostaa todella tutulta. Oma osaaminen on aika kovaa, joten normaalilla tasolla suorittaminen ei vie kapasiteetista kuin murto-osan, ja tylsyys valtaa työpäivät! Onneksi etätöinä voi edes tehdä kaikki kotityöt työajalle, joka helpottaa tilannetta. Luulen että tämä on erittäin iso tietotyöntekijöiden ongelma, tai ainakin siltä se kuulostaa.

-Bored Out

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
23.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse aloin tehdä toiminimellä sellaista hommaa missä saan kovaa tuntipalkkaa. Teen n.4-6h päivää ja lähden kotiin. Yksi vapaapäivä keskellä viikkoa. En jaksaisi 8h työpäiviä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan neljä