Lue keskustelun säännöt.
Help. Miten liikkeelle asuntolainan haussa
17.01.2007 |
Miten tulee valmistautua kun menee kysymään asuntolainaa ensimmäistä kertaa? Onko tehtävä kuukausibudjettisuunnitelma siis ja mitä kaikkea siinä on eriteltävä? Mitä muuta? Voisiko joku kertoa myös minkä koron olette valinneet? Auttakaa avutonta.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Joidenkin pankkien sivuilla löytyy sitä varten kaavakkeita tai sitten kirjoitat ihan paperille.
Erittele kaikki mahdolliset laskut ja muut menot, esim. sähkö, vesi, puhelin, lehdet, auto, päivähoitomaksut, kulutusluotot, ruokakulut, matkakulut, vaatemenot yms yms yms.
Samoin tarkat tiedot tuloistanne.
Näin säästätte aikaa pankissa. Ja itse asiassa tarkka erittely helpottaa teitä itseännekin miettimään teille sopivaa lainasummaa ja maksuaikataulua.
Koroista en osaa sanoa, riippuu mitä itse haluatte ja mihin maksukykynne riittää (haluatteko kiinteän tai korkokaton vai onko varaa korkojen nousuun yms).