Nuo kokoomuksen hallitiusohjelmaan kirjaamat työelämän ja heikennykset oii päätetty jo vuonna 2021, kokoomus oli esitellyt niitä silloin
Olivat omassa yksityistilaisuudessaan jo silloin kertoneet ne ja paikalla oli ollut myös muutama toimittaja.
Tämän jälkeen oli ollut jo täysin selvää, että SDP ja Kokoomus eivät mahdu samaan hallitukseen. Ei ainakaan siinä tapauksessa että kokoomus on pääministeripuolue. Tämä ei ollut vain Marinista kiinni vaan demareista muutoinkkn.
Tämä selittää myös Sanna Marinin käytöksen vaaleissa. Marin tiesi vallan hyvin, ettei sinipunahallitis ole mahdollinen.. Marinin ainoa pieni mahdomlisuus olisi ollut se että demarit olisivat voittaneet vaalit ja vanha koalitio olisi jatkanut. Tämä tosin olisi vaatinut kepultakin parempaa vaalitulosta.
Seuraavissakaan vaaleissa ei tuskin ole muuta vaihtoehtoa kuin että nykykoalitio jatkaa tai sitten valta vaihtuu siten että Marinin aikainen koalitio muodostaa hallituksen. Kepulaiset tämän julkisesti kiistävät, mutta näin on näppylät oikeasti.
Blokkipolitiikka on tosiasiallisesti tullut Suomeen.
Kommentit (3)
Ei sitä kannattanut yrittää ennen kuin saa tarpeeksi hölmöjä hallituskumppaneiksi.
Ja Antti Kaikkonen on lähes 100% seuraava Kepun puheenjohtaja. Eikä hän ole myöskään mikään oikeistokepulainen varsinaisesti. Kaikkonen on aina tukenut Saarikkoa aiemmin.
Sanotaanko niin että kokoomus ja persut ovat nyt näyttäneet todellisen karvansa - sekä sen että tärkeintä on palkansaajien rökittäminen, että sen että talouspolitiikka on joko osaamatonta tai vastuutonta..
Siinä ei blokkipolitiikkaa tarvita kun hallituspuolueet maalaa itsensä nurkkaan pitkäksi aikaa.