Eläintenpitokielto
Naapurin akalta vei eläinsuojeluviranomaiset koiran viime keväänä. Nyt on hankkinut uuden.
Väittää, että ei ole elänten pitokiellossa.
Voiko joku olla eläintenpito kiellossa tietämättään? Vai valehteleeko?
Kommentit (9)
Valehtelee. Tee palvelus koiralle ja ilmoita eteenpäin. Koira on täysin viaton luontokappale ja tuollaisilta eläimet heti pois.
Todennäköisesti valehtelee. Ilmoita asiasta eläinsuojeluviranomaisille niin he varmaan pystyvät tarkistamaan asian.
Alueen valvontaeläinlääkäri tietänee, jos epäilet koiran oloja ja elsun tekijän nimeähän ei ell saa kertoa. Eläintenpitokieltoja käsittääkseni määrätään kuitenkin eri pituisina, joten tuo aiempi kielto voi olla rauennutkin.
Tämä siis myöntää, että koirat huostaanotettu silloin, ja sanoo, että kielto koskee vain sitä koiraa.
Taitaa nyt puhua palturia. Kiitos sinulle, kun välität. Ilmoita asia eteenpäin ja saatat pelastaa koiran kaltoinkohtelulta.
M. Metsänen poista kirjoituksesi Facebookista, valehtelet koiran kaltoinkohtelusta ja syyllistyt kunnianloukkaukseen. Rahan kerääminen huijaamalla on kielletty laissa. Sinusta tehtiin elsu, silti koira kuoli kituen toimintasi vuoksi.
Ei eläintenpitokieltoa valvota mitenkään. Siksi on aivan sama, onko sitä vai ei.
Tarkista sieltä viranomaisilta. Usein nämä hankkivat uuden, vaikka ei saisi.