Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nielurisaleikkaus typistys

Vierailija
06.03.2024 |

Tonsillotomia

06.03.2024

Päätettiin mennä 8-vuotiaan poikani kitarisa-nielurisaoperaatioon , koska hänellä on ollut kuorsausta ja hän hengittää paljolti suun kautta. 

 

Leikkaus tapahtui ykstyisellä puolella. Etukäteen saimme perustiedot, mitä lääkkeitä kannattaa antaa leikkauksen jälkeen ja että kipeä on. Lääkkeet olisivat nestemäinen  Pronaxen, Pamol F ja Tramal (edes muutama tippa jos menisi).

Leikkauksen jälkeen tuli huonovointisuutta ja poika oksensi. Sai pahoinvointi- ja kipulääkettä ja jatkoi lepäämistä kolmisen tuntia nukkuen. Sitten heräsi ja oli ihan tööt, mutta pystyi istumaan, juomaan vähäsen. Lähdimme kotiin noin neljä tuntia leikkauksen jälkeen.

Kotona tarjosin jäätelöä ja se menikin parinkin palan verran, samoin mehujäätelö ja kylmä mansikkasose.

Mutta kaikki tuli myöhemmin ulos oksentamalla. Lääkkeitä annoin noin viiden tunnin välein tai Tramalia jopa toisen lääkkeen kanssa muutaman tipan. Lapsemme nukahti ja nukkui monta tuntia. Syömistä ei voinut kuvitellakaan.

Yöllä laitoin kellon soimaan, kun piti ottaa lääkettä. Heti aluksi oli selvää, että Pamol F ei menisi läpi. Ensimmäisenä yönä poikani oli hankalaa nukkua. Suusta kuului korinoita. Joten uuteen päivään heräsi tosi väsynyt poika.

Lääkkeet saatiin menemään kuitenkin jotenkin. Etukäteen arvasin, että se tulee olemaan hankalaa. Lämpöäkin oli yli 37 astetta ja yöllä oli varmaan ollut enemmänkin. Kannattaa siis mitata kuume säännöllisesti. Jälkiviisaana se olisi kannattanut mitata tuolloin ensimmäisenä yönäkin.

Apteekista ostin Panadol Pore -lääkkeen ja otin sen Pamol F:n tilalle. Poikani ei toisena päivänä syönyt mitään. Juomaa meni myös varmaan liian vähän. Lääkkeet noin viiden tunnin välein. Lämpöä oli 37,3. Lapsemme oli alakuloinen.

Välissä oli parempi päivä. Taisi olla leikkauksesta kolmas.jolloin hän oli aika virkeäkin. Hain kotipizzasta evästä, jota menikin pieninä paloina kaksi viipaletta (jäähtyneenä ja pehmeää). Lääkkeissä piti tsempata tosi paljon. Illalla oli sitten lämpöä 37,9 ja sovittiin, että jos vielä seuraavana päivänä, otan yhteyttä hoitaneeseen tahoon. Tässä oltiin toisen päivän illassa.

Seuraavana aamuna kuume oli 37,3 astetta. Poikani viihtyi ruudun ääressä. Hiljainen rakkaamme oli. Kurkku oli kipeä, ei voinut puhua. Syömiset edelleen tosi vähissä, vaikea niellä. Aloin antaa kipulääkkeet noin kuuden tunnin välein, koska niiden ottaminen oli hankalaa. Yölläkin kello oli soimassa ja silloinkin puoli tuntia tsempattiin puolison kanssa, että Panadol Pore saatiin menemään. Sekoitettiin se pieneen määrään kokista ja sillä saatiin läpi.

Neljäntenä päivänä kävivät mummo ja kummi viihdyttämässä ja tukemassa. Tuolloin aika kului kivasti, mutta lapseni oli edelleen alakuloinen. Lämpö oli noussut 37,6 asteeseen ja otin vihdoin yhteyttä hoitaneeseen lääkäriin. Hän määräsi antibiootin kolmeksi päiväksi. Mietin jo, miten se saataisiin muiden lääkkeiden ohella alas. Mutta onneksi se otetaan vain kerran päivässä. Lääkärin mukaan myös yskä johtunee limasta, kota kurkussa. Limaisuustta esiintyy varsinkin illalla  ja lastani se häiritsee baljon.

Viidentenä päivänä leikkauksesta eli eilen oli vähän virkeämpi poika. Söikin vähän pehmeää makaronilaatikkoa, vain makarooneja, kurkkua ja vesi melonia. Kuume laski. Illalla oli jo normaalilukemissa eli 36,6 astetta. Yöllä otettiin vain Tramalia ettei tarvitse valvoa kauaa lääkkeenoton vuoksi.

Nyt on talviloma ja pystyn itsekin olemaan ilman työhuolia lapseni kanssa. Juuri alkoi kuudes leikkauksen jälkeinen päivä ja olen ajatellut antaa useammin kipulääkettä, jos onnistuu ja vaikka vähemmän kerralla

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi viisi