Tänään tv:ssä: Suomalainen taiteilija järkytti norjalaiset Perverssi ja seksualisoiva
Kansainvälisesti menestyneen suomalaistaiteilijan Iiu Susirajan teoksia on ollut ympäri maailmaa. Niitä on nähty muun muassa arvostetussa MoMa:ssa eli The Museum of Modern Artissa New Yorkissa ja Helsingissä Kiasmassa.
Norjan Kristiansandissa itse valokuvissaan esiintyvä Susiraja kuitenkin aiheutti kohun. Sørlandets Kunstmuseumin vuoden 2020 tapahtumista kertoo Pohjoismaiset kulttuuriskandaalit sarja. Se nähdään huomenna Teemalla & Femillä, mutta jakso löytyy jo Areenasta.
Norjalaisia järkyttivät samat valokuvat, joita on nähty meilläkin. Niistä pöyristyivät koululaisten vanhemmat ja kehoaktivistit, joihin ohjelmassa haastateltu Heidi Rosander kuuluu. Susiraja itse ei ole haastattelua antanut.
https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a/34329202-7b9b-4ec5-a18a-b8907e6…
Kommentit (5)
Ymmärrän järkytyksen. Nyt järkytyin itsekin tuosta kuvasta. Sairasta.
GO Iiu GO!
Taiteen kuuluukin ravistella ja herättää keskustelua! Eivät Dali, Munch ja muutama muukaan kumarrelleet ja pyytäneet lupia!
Hyi helvetti 🤮