Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tässä dilemma

Vierailija
29.02.2024 |

Joitain ihmisiä ärsyttää hirveästi kun eräs ei tee oikein mitään. On työtön, eikä harrasta. Tekee kyllä kotityöt, ostoksia ja lasten hoidot, ruokkimiset, läksyt koska perheellinen. Lapset jo isoja, joten äitiä ei tarvita todellakaan 24h viereen tai viihdyttämään. 

No monet miehen kaverit on kyselleet että ihmettelee miten se Marjo on vaan kotona?  Eikö sitä ole kutsuttu töihin? Mieskin ihmettelee, että miten voit olla kotona. Eikö ole tylsää? Hän ei voisi ikinä olka kotona. Miten voit olla.Kotona oleva vastaa, että ei ole tylsää ja miksi ihmettelee niin paljon. Kotonaolevq on ollut kyllä työelämässäkin 20 vuotta, joten ei nyt puhuta mistään totaalisen syrjäytyneestä ikityöttömästä ja niitä lapsiakin on useampi. Tosin pari jo aikuista. Aikuiset lapset eivät ole ikinä ihmetelleet äidin toimettomuutta. Sivukorvalla kuului, että jotkut olisivat  väittäneet äidin tartuttaneen jonkun sossupummeilun lapsiin eli äidin lorviminen olisi jaitallistq lapsille, mikä ei ollenkasn totta. Aikuiset lapset tyelämässä itse. No äidistä oli liikkeellä paljon törkeitä valheita ja tuo nyt yksi harmittomimpia.

Tarkemnetaqn vielä,että perhe ei elä miehen rahoilla pelkästään, joten ärsyyntyminen ei voi johtua siitä. 

Henkilön mielestä on varsin huvittavaa tämä toisten ihmettely varsinkin perheen ulkopuolisten ihmettely sitä että henkilö ei oikein tee mitään.

Näyttää siltä että mieskin on manipuloitu jotenkin hokemaan tuota mantraa ja varman onkin, kun ottaa huomioon että hänenkin mukaan hänen kaverinsa ovat suureen ääneen ihmetelleet vaimon tekemisiä ja tekemättä jättämisiä.

Eikö olekin surkuhupaisaa.

Lisätään vielä että perheestä kukaan ei ole terveyspalveluiden tai lastensuojelun asiakas. Tällaisiakin huhuja vissiin on ollut. Muka ihan diagnooseja ja lääkityksiä. Eikö olekin törkeetä ja surkuhupaisaa. 

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla