Annatko lapsellesi maitoa?
Päivä päivältä enemmän ihmettelen tätä nykyajan ruokameininkiä, erilaisia ortorektikkoja ruokavalio-ohjeineen.
Nyt tänään lihansyöjät rähjäävät maidosta, ihminen eikä lapsi tarvitse maitoa, tissimaidon jälkeen vesi ruokajuomana
Miten lapset pärjäävät kodeissa joissa kaikki normaali ruoka on kielletty, maito, leipä, peruna, hedelmät, juurekset. Makaroonilaatikko syödään ilman makaroonia, jauhelihalevy uunipellillä? Lihaa ja salaattia? Eikö edes jouluna riisipuuroa?
Ei normaaliruualla 80 vuotta elänyt enää tajua.
Kommentit (8)
Kaikkein kamalinta on lukea kun äidit, nuo kasvattajat ja isät, kirjoittavat ruuasta sanoilla moska ja peellä alkavalla.
Asiat on liian hyvin kun ihmiset ronklaa, eiköhän maistuisi pottu ja maito ja ruisleipä ja rypsiöljykin jos tulisi puute, joku sota vaikka.
Teinit juo piimää ja maitoa. En usko kasvavien kohdalla mihinkään ruoka-aineiden rajoittamisiin, mitkä ei ole allergioista johtuvia.
Sekaruokaa stressittömästi ja sopivasti. Ilon kautta.
Mun lapset vieroittivat itsensä maidosta ennen kouluikää, edes kahviin eivät halua maitoa.
Maito varmaan kuitenkin terveellisempi kun cokis tai energiajuomat.
Nämä suppeasti ruokia sallivat, miten he huolehtivat että lapsi saa tarvittavat ravintoaineet?
Maito nyt ei vain kaikille maistu, vaikkei sitä olisi lapsilta kiellettykään. Ei meidänkään lapset suostuneet sitä juomaan edes iltapalalla.
Mutta toisaalta liika maidon juonti aiheuttaa monissa lapsiperheissä enemmän haittaa kuin hyötyä. Maito lisää liman eritystä ja tulehduksia, kuten liimakorvaa pienillä lapsilla.
Toinen pulma on kalsiumin heikentävä vaikutus raudan imeytymiseen. Muutenkin osa saa ruoasta liian vähän rautaa, ja maidolla nollataan sen pienenkin määrän imeytyminen.
Sitten on koko ajan pieni tulehdus päällä, ferritiinin nollassa ja väsyttää, pierettää ja sairastellaan. Mutta kun se on niin hyvää!
Meillä ei oikein kukaan ole tykännyt maidosta, joten ei ole käytetty. Olisin kyllä antanut. Itsekin jo kasarilla pikkulapsena kieltäydyin maidon juonnista. Eikä meidän koulussa pakotettu mistä olen iloinen :)
Ruokaan voidaan laittaa.