Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mitä tehdä kuluneille hampaille?
14.01.2007 |
Eräs hammaslääkäri sanoi, että minulla ei ole kuin pienet nysät hampaista jäljellä nelikymppisenä. Mitä tehdä? Auttaisiko nuo laminaatit hampaissa? Kuulemma purentani on sellainen, että se kuluttaa hammasta.
Kommentit (3)
Koskaan aikaisemmin ei ole puututtu purentavikaan. Hampaani ovat myös hieman vinossa eli hymyni ei ole kaunis, sillä hampaat eivät ole suorassa, joskaan eivät pahasti vinossakaan.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jos hampaat ovat vinossa, se ei ole juurikaan muuta kuin ulkonäköhaitta eikä yleensä vaikuta pahasti purentaan. Onko niska-hartia vaivoja? Yleensä jos paha ja kuluttava purentavika, se myös tuntuu päässä ja leuoissa kipuna.
Alue: Aihe vapaa
kulutatko hampaitasi päivisin vai narskutatko öisin? Yöpurentaan auttaa suussa pidettävä kisko. Kyllä aikuisillekin tehdään oikomishoitoa jos purentavika, tosin vain yksityisellä.
Laminaatit eivät kestä kovaa purentarasitusta, ovat lähinnä esteettiseenhoitoon. Sinuna satsaisin ennalta-ehkäisyyn sillä takaisin et menetettyä hammskiillettä ja luuta saa.