Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mika Salo sanoo, että muiden työpäivistä tulee raskaampia: Kuskit lentelevät omilla koneillaan ja asuvat parhaissa hotelleissa"

Vierailija
21.02.2024 |

Formula ykköset tekee alkavalla kaudella historiaa. Osakilpailuja on ennätykselliset 24, jos ja kun kaikki osakilpailut toteutuvat. Määrä on aiheuttanut monenlaista arvostelua, mutta ymmärrystäkin löytyy.
Alun perin jo viime kaudella piti olla 24 osakilpailua, mutta Kiina jäi pois heti kättelyssä koronarajoitusten takia. Lisäksi Imolassa ei ajettu katujen tulviessa vettä, joten lopulta kurvailtiin 22 osakilpailussa.
Kausi 2024 alkaa 2. maaliskuuta Bahrainissa ja päättyy 8. joulukuuta Abu Dhabiin. Siinä välissä hypitään maasta ja mantereesta toiseen ja muun muassa pitkästä aikaa kisataan Kiinassa. Kun mukaan lasketaan sprinttikisat, kilpailuja on kaikkiaan 30.
https://hs.fi/urheilu/art-2000010192883.html

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
21.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuskien lennot maksaa todellisuudessa veronmaksajat kun saavat laittaa koneen ja polttoaineet verovähennyksiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla