Te joilla on kaksi poikaa 2,5 vuoden ikäerolla, millaiset välit heillä on keskenään?
Meidän esikoinen saa pian pikkuveljen! Kiinnostaisi lueskella kokemuksia, että millaiset välit on teidän perheessä veljeksillä joilla on pieni ikäero. Onko paljon riitoja, onko yhteisiä kavereita, harrastuksia, kiinnostuksenkohteita, onko mustasukkaisuutta tai kilpailua. Vinkkejä hyvän veljessuhteen kasvattamiseen?
Kommentit (9)
Ikäero 2v4kk. Välit aina hyvät. Kiinnostuksenkohteet olleet pitkälti samat, luonteet sopivasti erilaiset. Nyt ovat jo 17v ja 15v. Liikkuvat samoissa porukoissa. Kaveri aina mukana. Hyvä ikäero. Esikoinen oli päiväkuiva, kun vauva syntyi, söi itse ja nukkui yöt. Sopivan pieni, ettei juurikaan ollut mustasukkaisuutta. Tämä kaksikko meidän ainoa.
Tosi hyvä ikäero, paljon tappelevat mut toisaalta ovat hyviä kavereita ja puuhaavat paljon yhdessä. Ikää 16 ja kohta 14v. Kaudet vaihtelee, milloin on enemmän kinaa ja milloin mennään kuin paita ja peppu.
Meille on tulossa samanlainen ikäero. Mielenkiintoista kuulla ja lopulta myös nähdä millaisiksi suhteet kehittyvät.
Alle kouluikäisinä olivat parhaat kaverit. Kun vanhempi meni kouluun, olivat ihan ok väleissä, välillä tappelivatkin mutta pystyivät jakamaan useamman vuoden saman huoneenkin. Nyt kumpikin aikuisia ja tuntuu että ovat läheisempiä kuin koskaan lapsena.
Mulla 2v nuorempi veli oli hyvä kun leikki/tappelukaveri löytyi kotoa. Lähes päivittäin oli leikit muuttui tappeluksi mutta piaan taas leikittiin. En muista, että olisin ollut pikkuveljelle kateellinen. Kaveriporukka oli osaksi sama kun käytiin aina pelailemassa jotain. Aikuisena ei riitoja ole ollut kuin ihan pari.
M37
Ei ne sisarusten välit riipu ikäerosta vaan ihmisten luonteista. Mulla kolme poikaa iältään 21, 19 ja 15. Nuorin ja vanhin on aina olleet parhaat kaverit ja heidän luonteensa on samanlaiset. Keskimmäinen ei ole juurikaan ollut koskaan tekemisissä vanhimman kanssa, mutta tulee ihan ok nuorimman kanssa.
Meillä on tasan 3 vuotta niin en osaa sanoa.
Minulla on kolme poikaa tuolla ikäerolla. Pieninä ja kouluiässä tulivat hyvin toimeen kaikki ja varsinkin esikoinen ja toinen. Nuorin oli vähän ulkopuolinen.
Kun esikoinen tuli murrosikään niin kiinnostuksen kohteet muuttui. Oli mopot ja autot tärkeitä hänelle, mutta veljet ei olleet kiinnostuneita. Nyt kaikki ovat täysikäisiä ja esikoinen ei ole tekemisissä nuorempien kanssa juurikaan. Sanoo että ovat liian erilaiset. Keskimmäinen ja nuorin tulee hyvin toimeen ja viettävät aikaa keskenään. Omillaan asuvat jo.
Vastaan ettei ketju tipu vaikka omilla pojilla on ikäeroa lähes 3,5 vuotta. Pojilla on aina ollut hyvät välit toisiinsa, mutta uskon sen johtuvan siitä, että esikoinen tykkäsi kovasti vauvoista, mutta sitten nuorempi suunnilleen inhosi niitä. Jos lapset olisi syntyneet toisessa järjestyksessä olisin ollut helisemässä. Ikäerosta huolimatta heillä oli yhteinen kaverikin. Nyt pojat ovat aikuisia ja ovat edelleen yhteyksissä toistensa kanssa.