Uunimallinen air fryer? Kokemuksia?
Vihdoin ja viimein olen ostamassa air fryeria, joka tuntuu olevan jo jokaisella. Mutta mun silmiin se normaali pönttömalli näyttää tosi epäkäytännölliseltä, ja siksipä olenkin miettinyt sitä uunimallia. Oisko kokemuksia siitä? Ja muutenkin onko se pönttö yhtä pönttö miltä näyttää?
Kommentit (5)
Mulla kieroilmauuni ja ostin powerin 20€ maksavan pienen pönttö fyerin. Mulle sopiva ja toimiva yhteen annokseen.
Sain lahjaksi airfryerin ja yllätyin miten helppo ja nopea laite on. Olen tehnyt pihvejä, kalafileitä, pizzaa, kasviksia ym. Käytän grillipaistoa ja tulee ihanan rapeaa. Suosittelen todellakin.
Meillä kahden hengen perhe, olisko se perus pönttömalli sopiva? Siis pikauunin korvikkeena, mikron sijasta?
Mäkin oon miettinyt, että korvaisko se mikron. Siis se uunimalli, jossa on monta eri toimintoa air fryerin lisäksi. Meillä mikro alkais olemaan valmis kierrätykseen, niin voisin sen sijaan ostaa tuon air fryerin jos samalla lailla onnistuu ruokien nopea lämmitys ja sulatus siinä. Muuhun en mikroa käytäkään.
Meillä on uunimallinen, siinä uunissa voi paistaa myös normaalisti, eli monikäyttösempi. Tosin mulla ei ole kokemusta pönttömallista.