Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hallitus joutuukin nostamaan veroja

Vierailija
07.02.2024 |

ensin tapetaan kotimainen kulutuskysyntä ja sitten ihmettellään että kas kun rahaa ei tule mistään, no, otetaan nyt sitten velkaa vähän enemmän....ai sekään ei riitä, selvä, nostetaan veroja. 

Kyllä tulee tällainen taloustieteen havainto-opetus kalliiksi. On vaikea kuvitella onnettomampaa hallitusta pahempana aikana 463

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
07.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Surkeeta touhua tämä on katsella. Sen tiesi HETI kun hallitus rupesi uhkailemaan kansaa työttömyydellä niin rikkaat vain myhäilee, mutta palkallaan elävät lakkaavat yhtäkkiä kuluttamasta. Minkä talousopin mukaan on järkevää tappaa kotimainen kysyntä juuri kun on aika nousta taantumasta? 

Jokainen joka on lukenut taloustiedettä edes ensimäisen sivun tajuaa että taantumassa rohkaistaan ihmisiä kuluttamaan ja yrityksiä laajentamaan, eikä toisin päin. Vaikka ei nyt ihan keynesiläistä suhdannepolitiikkaa haluaisikaan harjoittaa (kuten oikeisto ei halua) niin onhan se sitten jo tyhmää tehdä näinkään. Siitä tulee lama, ja miljarditolkulla lisää velkaa. Nyt kun vielä tulee muutama nasakkaa välikysymys niin hallitus vaihtuu.

Vierailija
2/2 |
07.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävintä kait tässä on se ettei säästöistä tai veronkorotuksista huolimatta velkaantumista saada hillittyä. Pökäle lensi täydellä vauhdilla tuulettimeen. Nyt on vain huonoja vaihtoehtoja jäljellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla