Saako tälle palstalle erehtyminen muutkin masentumaan?
Aina jos tulee eksyneeksi tänne niin jutut ovat täällä niin kamalia, että se saa olin tosi huonoksi.
Muilla sama? Pitää vaan pysyä poissa.
Kommentit (26)
No ei tänne kyllä mitenkään vahingossa eksy! Siitä vaan tekemään parempia aloituksia jos olemassa olevat ei kelpaa.
Huomaan saman. Välillä kyllä ihan mukaviakin ketjuja, eilinen Hector ketju sai kuuntelemaan niitä kappaleita joita kuuntelin 20 vuotta sitten ja se oli ihanaa.
Ylilauta on tuhat kertaa kamalampi, sinne ei kannata mennä.
Joo, tääl on ihan törkeen huono ja alhanen energia. Siis ihan ilman kettuiluakin. Mä yleensä lasken ihan suosiolla oman henkisen tason hetkeks niin alhaalle kun mä vaan saan jos tulen tänne. Mä veikkaan et tää pidetään tarkotuksella sellasena, koska tää palsta on sidoksissa noihin Iltalehtiin mitkä on ihan samanlaisia.
Joskus nousee patoutunut suuttumus esiin kun näitä juttuja.
Minä tulen hirveän hyvälle tuulelle täällä, ihanaa!
JOO. Järjenköyhyys masentaa... Onneksi lentolippu takaisin sivistyksen pariin hommattuna.
naurattaa nää hölmöläiset vain heh
Onhan täällä todella sairaita tyyppejä seassa mutta sitten vastapainoksi niitä mukavia ja järkeviä.
Tulee lähinnä tosi surullinen olo tietyistä vakiohäiriköistä mutta nähtävästi täällä törkeily on heille todella keskeinen keino pysyä kasassa.
Sisällön laatu vaihtelee niin paljon että viisasta klikata muualle kun mitään järkevää ei löydy. Ja ylipäänsä hypellä kakkakasojen yli.
Vierailija kirjoitti:
Huomaan saman. Välillä kyllä ihan mukaviakin ketjuja, eilinen Hector ketju sai kuuntelemaan niitä kappaleita joita kuuntelin 20 vuotta sitten ja se oli ihanaa.
Ylilauta on tuhat kertaa kamalampi, sinne ei kannata mennä.
Sama, musaketjut ilahduttaa ylipäätään ja onhan täällä sellaista arkista juttelua ruuasta ja milloin mistäkin.
Vierailija kirjoitti:
JOO. Järjenköyhyys masentaa... Onneksi lentolippu takaisin sivistyksen pariin hommattuna.
Sittenhän täällä älykkyysosamäärä nousee.
Kyllä todellakin. Trollausta, ilkeilyä, jankkaamista, masentavia uutisia. Mut myös osa ihmisistä on kivoja ja välillä löytyy hyviä ja terapeuttisia ketjuja, se lienee syy miksi käyn täällä joka päivä.
Eipä tuo elämä muuallakaan sen kummempaa ole eli masennus kumpuaa kyllä jo ihan sieltä, jos on kummutakseen. Toki ihmiset eivät sano kasvotusten asioita aina ihan yhtä suoraan, mutta totta kai asenteet ja muut paistaa läpi, sillä suurin osa viestinnästä on nonverbaalista. Selän takana toimiminen on myös paljon pahempaa kuin se, että sanoo suoraan mitä ajattelee. Ihmiset usein kuvittelevat, että netissä on kaikki ryönä ja irl on toisin. Eikä ole, te ette vain huomaa ja/tai ymmärrä, että samat ihmiset sielläkin on samoine ajatuksineen eivätkä ne poistu vain sillä, että osaa peitellä pahimpia ajatuksiaan. Ei ole ihmiset ja maailma irl yhtään sen parempia kuin netissäkään, vaan jotkut osaavat tosiaan peittää asioita paremmin ja toisaalta sitten taas jotkut eivät osaa lukea muita kovin hyvin huomatakseen näiden todelliset ajatukset ja kuvittelevat heidän olevan jotain muuta kuin nämä todellisuudessa ehkä ovat.
Tämä palsta vaikuttaa itseeni todella paljon. Mitä enemmän vietän aikaa täällä, sitä huonommin voin. Palsta aiheuttaa masennusta, ahdistusta, väsymystä ja herättää vihaa. Myös tunnesyöminen on joskus riistäytynyt käsistä palstan vuoksi.
Olen kuin eri ihminen, kun en vähän aikaa käy täällä tai käyn korkeintaan vain vilkaisemassa. Jostain syystä en pysty pysymään täältä kokonaan poissa ja joskus vain jämähtää pidemmäksi aikaa. Jonkinlaista lievää itsetuhoisuutta se kai on kun toimii selkeästi omaa parastaan vastaan.
Onhan täällä joskus jotain kivaa ja hyödyllistäkin toki.
Ei. Kannattaa pitää taukoa jos vaikuttaa mielialaan. Toisaalta olen trollannut internetissä aina lapsesta asti 2000-luvun alusta, niin eipä se sen kummempaa.
Mitäpä luulet kun käyttäjät on vakavasti mielenterveydeltään sairaita että jutut palstalla on? Tää on niinku ottaisit joka kylästä sen kylähullun ja loisit niille virtuaalisen kylän nettiin missä kaikki sitten comppaa toisiaan ja nyökyttää että joo joo mitä hulluimmille jutuille. Jos tämmösiå juttuja puhuis siellä omassa kylässään niin kaikki pitäisivät hulluna.
Kyllähän psyykeltään terve ihminen reagoi negatiivisesti siihen, kun psykoapaatit ja narsistit käyvät kimppuun manipuloinnilla ja muulla trollauksella. Henkistä vakivaltaahan se on.
En suoraan sanottuna ymmärrä, miksi tämä sallitaan. Pitäisi tehdä laittomaksi ja antaa ihan tuntuvat tuomiot tällaisesta vahingonteosta.
Päinvastoin, kultaseni. Kirjoitusten luku täällä saa myös minut tuntemaan säälivää huvittuneisuutta avaajien ja kommentoijien tason suhteen. Josku saa nauraa puoli tuntia ihan kippurassakin, ennen kuin syvä säälin tunne iskee päälle!
"Olon tosi huonoksi" - autocorrect.
Ap