Missä iässä kuumat aallot alkoivat?
Kommentit (13)
Minulle ei koskaan, niinkin voi käydä.
Vierailija kirjoitti:
Minulle ei koskaan, niinkin voi käydä.
Kysyttiin sellaisilta, joilla alkoi.
Voi alkaa, mulla alko muistaakseni 43-44-vuotiaana ja menkat jäi pois 47-vuotiaana.
52-vuotiaana. Pari kuukautta tuli aika voimakkaina, sitten jo lieventyivät.
41-42-vuotiaana yöhikoilu. Päivisin ei vielä, olen nyt 43v.
Olen vasta 40-vuotias ja ilmeisesti kärsin jo noista. Öisin tuollaista ilmenee, ei vielä oikeastaan muuten.
Ennakoiko kuukautisten loppumista?
Yöhikoilu n 45v. Muuta ei vielä, olen nyt 47v
Emmä muista. Tärkeämpää olisi tietää koska ne loppuu!
Aalto-yliopistossahan tuota asiaa on varmaan tutkittu vuosikausia. Kannattaa kysyä sieltä. Puhelinvaihde: 09 47001.
Ehkä on meinannut alkaa, en tiedä varmaksi olisiko alkanut, koska aloin liikkua pakoon kuumia aaltoja. Kuntoa kohottava liikunta on pitänyt oireet poissa.
Tyyliin, että mietin liikunko tänäänkin ja sitten vain lähden liikkumaan, vaikka olisi tehnyt mieli jäädä sohvan pohjalle "lepäämään". Kun on liikkunut tarpeeksi kauan, tuulee harvoin enää halu luovuttaa ja jäädä vain syömään herkkuja sohvalle.
50 ja + v
Hikoilu voi olla myös ilman kuumia aaltoja. Tai välillä joskus kuuma. Muuten hiki kylmentää ja jos on viileä asunto. Enemmän osalla paleltumisvaara. Suolaa pitää olla tarpeeksi ja nesteitä. 40+ tai voi olla joillakin 32+. Mistäs sitä tietää.
53 vuotiaana. Leikattiin munat pois