Koiralla kasvain. Onko asiantuntijoita paikalla?
Eli koiralla todettiin emätinkasvain, on ilmeisesti aika suuri. Millainenhan leikkaus on? Ja millä todennäköisyydellä kasvain uusiutuu/löytyy etäpesäkkeitä? Kertokaa kokemuksia!
Kommentit (7)
Kasvain kannattaa ehdottomasti leikata. Leikkauksessa poistetaan kasvain ja tarpeen mukaan muutakin. Hormonaaliset kasvaimet voivat uusia ärhäkästikin, etäpesäkkeet näkee vain avaamalla... Varmaa tietoa kasvaimen laadusta (hyvän vai pahan laatuinen) on mahdotonta mennä sanomaan kasvainta näkemättä, jos varmaa tietoa haluaa, on kasvain läheteäävä patologin tutkittavaksi leikkauksen jälkeen. Leikkauksen onnistumiseen vaikuttaa monet seikat, koiran ikä, yleiskunto ja onko nukutettu aiemmin, jokaiseen leikkaukseen sisältyy riskinsä, jotka on hyvä tiedostaa ennen leikkausta.
Vai maksaako vakutuus ?
Leikkaus voi maksaa helposti yli 1000,- euroa jälkihoitoineen.
Helli ja hoivaa rakasta lemmikkiäsi.
vaikka koiralla jo ikää.
Nyt koira voi hyvin, eli kannatti!
Tsemppiä ja lohtua!
Meidän 2-vuotias haukku menee maanantaina sisään pieneläinklinikalle ja tiistina leikataan maksan ulkopuolinen shuntti. Toisessa paikassa annettiin vuosi elinaikaa, eikä toivoa ilman lisätutkimuksia. Pieneläinklinikalla tehtiin ultra ja tietokonetomografia, joiden avulla selvisi, että shuntti on mahdollista hoitaa leikkauksella. Toki leikkauksessa on riskinsä, mutta mitäpä emme tekisi eläinystäviemme eteen? Tutkimuksiin on mennyt jo nyt rahaa noin 1500 euroa ja leikkaus jälkihoitoineen syö toisen samanmoisen summan. Eli rahaa palaa.
anaalirauhasessa. Se oli jonkun kokoinen, ei pieni mutta ei suurikaan. Samalla poistettiin anaalirauhaset. Ei ollut tietoa etäpesäkkeistä, mutta koska syöpä oli aggressiivinen niin leviämisen riski oli suuri.
Leikkaus maksoi markka-aikaan jokusen tonnin, ja sytostaattihoidot päälle, muistaakseni 5-6 kertaa jokainen noin 800 mk kerta.
Koiruli oli todella kipeä, kun peräpäätä leikeltiin, mutta selvisi hienosti ja sai siitä lisää elinaikaa - nyt 12,5 vuotta mittarissa ja hyvin menee!
Itse vetäisin ehdottoman rajan 8 vuoteen. Olen joskus nuorempana antanut leikata yli 10-vuotiaan spanielinartun rintakasvaimen ja kadun sitä todella. Lisäaika ei ollut sen arvoista.