Perseseksin yleisyys parisuhteessa
Aika paljon puhutaan persepanoista tälläkin palstalla.
Mutta miten yleistä se on Suomalaisten parisuhteissa?
Miten tavalliset vakituisessa parisuhteessa elävät perheenäidit ja -isät, kuuluuko perseseksi teillä normaaliin lemmiskelyyn?
Kommentit (36)
Kokeiltu kyllä on mutta, puhetta enemmän kuin tekoja, kiihottaa kyllä ajatuksena ja esileikkinä pikkutuhmana puheena "entä jos" mutta käytännössä liikaa vaivaa ja perinteinen pano tuntuu paremmalta.
Ei olisi mitään parisuhdetta ilman perseseksiä
Ehkä kerran kuussa tai kahdessa meillä ohjelmassa spesiaalivaihteluna.
Mjaah, pyllypanot eivät koskaan ole kiinnostaneet eikä ole tullut kokeiltua. Ei kiinnosta vaimoa sen enempää. Pepun hiplauksesta kuitenkin tykkään, niin oman kuin vaimonkin. Hän hieroo minua usein lämmittelyiden yhteydessä, ja vauhdittaakseen ja antaakseen lisäpotkua minun orgasmiini. Vuosien varrella hän on itsekin oppinut hakemaan tarjolla olevan sormeni peppureiälleen sormetuksen ja nuolemisen yhteydessä, ja viime aikoina on orgasmin tullessa alkanut liikehtiä itseään niin että kielikin päätyy pepulle. Ja mikäs siinä, minusta ihan kiihottavaa.
Itselleni mulla on myös tappi jota joskus olen käytellyt itsetyydytyksen yhteydessä, mutta eipä vähään aikaan ole jaksanut vaivautua. Vaatii oman aikansa ja rauhansa, vaimolle en ole tätä viitsinyt mainostaa kun hän ei leluista ylipäänsä oikein perusta. Voisi ehkä silti taas jossain vaiheessa kokeilla, hmm.
En mä nyt tätä aloittajan termein "perseseksiksi" silti kutsuisi, osa ihan normaalia seksiä meille eikä mikään erillinen spesiaalijuttu. Ei se niin ihmeellinen asia nyt ole, että sieltäkin mukavia tuntemuksia tulee.
M54
Kyllä persesekstaillaan puolin ja toisin 😍
Joo ei mitään perseseksiä. Monenlaista peppuseksiä kyllä kiitos. <3
Vaimo ei tykkää antaa mutta tykkää tehdä. Mulle sopii kyllä. Sräppäri käytössä lähes joka kerta. Tykkään myös nuolennasta jota vaimo tekee mielellään. Peppuseksi kunniaan !
Kuuluu vaihteluna. Yhdyntää pyllyyn joitain kertoja vuodessa, tappi puolison pyllyyn useammin, joskus myös minun pyllyyni. Silloin tällöin hiukan isompaakin venyttelyä puolison reiälle viidelläkin sormella. Kumpikin tykätään ja tehdään aloitteita asiaan. Jokainen tavallaan, vastentahtoisesti ei tarvi mitään tehdä eikä jättää tekemättä sellaista, mikä tuntuu hyvälle.
M45
vaimo tykkää kun sormeilee anusta, muutaman kerrran vuodessa työnnyn hänen pakoputkeen
Pyllynreiän nuolentaa on kokeiltu. Paha haju ja maku. Sai jäädä.
Hyvä kikka on laittaa naisen taaempaan aukkoon ruusu (ilman okaita). Hyvät tuoksut nenään, kun sitten nuolee ala-asennossa pilsaria. Ja on hauskan näköinen.
Ilmeisesti on aika yleistä.
Tosi yleistä on. Olen ollut kymmenissä parisuhteissa ja kaikissa oli perseseksiä.
Aiemman tyttökaverin kanssa pyllypano oli yleisempää kuin pilluun lykkimen. Nykyisen tyttökaverin kanssa ei pyllynreiän lähellekään ole menemistä.
Peppuleikit kyllä, varsinainen peppupano harvemmin.
5 suhdetta itsellä takana ja kaikissahan sitä on ollut. Nykyisessä kerran-kaksi viikkoon, viimeksi eilen. Kuuluu normisettiin.
Ei. Kumpikaan meistä ei tykkää.