Apua, mikä on nimeltään liina/pyyhe jota ennenvanhaan
käytettiin " peiteliinana" keittiössä olevassa hyllykössä. Tahtoisin hankkia sellaisen liinan mutta kun en tiedä edes tuotteen nimeä niin vaikea löytää :(
Kommentit (7)
liina, tavallaan vähän kuin kaksinkerroin. Monesti kirjailtu ja ihan puuvillaa kai. Aika sekava sepustus mutta jos joku tietäis. t. ap
Mutta ap:n kysymykseen minäkään en osaa vastata :(
netistä löytyi tällainen pätkä :
Käspaikka on ortodoksien käyttämä pitkä ja kapea, päistään kuvioitu pyyheliina. Nimitys muodostuu sanoista käsi ja paikka - karjalankielessä paikka tarkoittaa liinaa ja huivia.
Paitsi arkinen käsipyyhe, käspaikka on ollut rituaaliesine, johon on liittynyt paljon kansanomaisia tapoja ja uskomuksia. Se on kuulunut jokaisen tytön kapiohin, ja ollut näin todistus tekijänsä taitavuudesta ja ahkeruudesta.
Käspaikkoja jaettiin paljon lahjoina perinteisin tavoin vietetyissä juhlamenoissa. Näin säilyivät vanhat kuvioaiheet ja niihin liittyvät uskomukset aina 1900-luvun alkuun asti.
tuon hyllynpäällä roikkuvasta liinasta eli siitä mikä on, kuin verho kirjottu ja yläreunasta kansinkerroin ja sen alla sitten oli keittiöpyyhkeet jne.. Mistään ikoni räteistä en ole kuulutkaan, On varmaan joku ortodoksi juttu? mihin muuten siinä ikoninpäällä tarvitaan sitä liinaa?
Ortodoksisessa perinteessä samaisen sivuston mukaan: Perinteisessä karjalaisessa pirtissä eli pertissä heti ovenpielessä kuului olla kasvojen ja käsien pesuvälineet. Vitjoista riippui nokallinen käsastia, jota kallistamalla sai käsilleen pesuvettä. Alapuolella oli puinen saavi, luahkanju, johon likavesi valui, ja seinällä puunaulassa käspaikka käsien kuivausta varten. Ristinmerkkiä ei saanut tehdä likaisin käsin, niinpä käsiä pestiin ahkerasti: ennen ja jälkeen ruokailun, aamuin ja illoin, töistä palattua. Myös vieraat pesivät tupaan tullessaan ensin kätensä ja tekivät ristinmerkin ikoninurkkaan päin, ennen kuin tervehtivät isäntäväkeä. Vieraita ja juhlia varten käspaikka oli kauniisti koristeltu, kun taas arkioloissa ja uuninpatsaan koukussa emännän askareita varten kelpasi koristelematonkin.
Käspaikan ikonin päällä tiesinkin, pyyheliinapeitto ja pyyhepeitto nimellä löytyi kuvia just sellaisista kun tarkoitin. t. ap
Oisko ollu pellavaa?