Tampere on kyllä ruma kaupunki
Kommentit (10)
Tampere oli ennen kaunis kaupunki, siitä on tullut ruma ratikan ja ylikorkeiden rakennusten vuoksi. Täällä asuu nykyään myös hyvin sottaista porukkaa. Ennen oli toisin. Kaipaan entistä tyylikästä ja puhdasta kaupunkia.
Ei ole, en ole samaa mieltä. Terkuin stadilainen.
Trendikäs manselainen Soviet Union -style.
Nykyään on. Kun katsoo kuvia 1930-luvun Tampereesta, se oli aivan suunnattoman viehättävä ja kaunis kaupunki.
Eipä oo enää, ehkä ympäristö muuttuu samannäköiseksi kun mitä ihmisetkin on sielultaan.
Vierailija kirjoitti:
Trendikäs manselainen Soviet Union -style.
Heh heh. Hauskasti sanottu. Se se on. terv. tampereelta
Vierailija kirjoitti:
Ei ole, en ole samaa mieltä. Terkuin stadilainen.
Stadikin on ruma, kuten valtaosa Suomen kaupungeista. T: toinen
Minusta Tampereessa on jotain sellaista rosoista viehätystä kuten Berliinissä, vaikken näitä kaupunkeja muuten vertaakaan. Tampere ei ole kaunis, mutta on se viihtyisä. Ja pimeällä todella tunnelmallinen!
Huvitti kun selasin jotain matkalehteä ja pysähdyin erään aukeaman kohdalle. Hetken mietin, että onko tämä Tallinnasta vai peräti jostain kaukaisemmasta kesäkaupungista, mutta se kuva olikin Tampereelta :D
Terkut Helsingistä :)
Suomen suurista kaupungeista Tampere on kaunein ja helpoin. Keskusta on juuri sopivan kokoinen, viihtyisä ja palveluita on vaikka muille jakaa. Menee kirkkaasti jopa Turun ohi, koska siellä torin seutu on sekava ja epäkäytännöllinen, keskustassa on hankala kävellä ja muutenkin tyyli on ikävästi 70-lukulainen. Helsinki taas on liian iso.
Sanon että tampere pyynikki tms upeita alueita
Odotettiin muutosta parempaan. Ojasta allikkoon?