Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaalit, puolueen merkitys?

Vierailija
25.01.2024 |

Äänestätkö vaaleissa ihan pelkästään henkilöä, vai vaikuttaako puoluetausta äänestymiskäyttäytymiseesi?

Vaikuttaako ehdokkaan puoluetausta äänestämiseesi?

Vaihtoehdot

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
25.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikuttaa siinä mielessä, etten tietyn puolueen ehdokasta äänestä. Näissä vaaleissa äänestän ohi oman puolueeni.

Vierailija
2/7 |
25.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestän Suomelle ulko- ja turvallisuuspoliittista johtajaa seuraaville vuosille. Tässä maailmantilanteessa teen valintani sillä perusteella, keneen luotan eniten turvallisuuspoliittisissa näkemyksissään. Ainut "iso ehdokas", jolla ei ole näyttöjä sokeudesta Venäjän suhteen, on Halla-Aho. Kaikki muut ovat suhmuroineet tai hölmöilleet jotakin idän kanssa.

Halla-Aho slaavilaisen filologian tohtorina tuntee parhaiten slaavilaiset kulttuurit ja sieltä tuleviin ihmisiin liittyvät nyanssit. Hän on myös johdonmukaisesti vastustanut ja kritisoinut tiettyjä Venäjään liittyviä riskitoimia, mitä suomalaiset päättäjät ovat tehneet. Niistä hänelle annettiin russofobin leima, kunnes Ukrainan laajamittainen sota herätti sokeatkin näkemään, mihin Venäjä on matkalla. Näin Halla-Ahon pitämän puheen Ukrainan parlamentissa holodomorin muisopäivänä. Vakuutuin silloin, että hän on minun ehdokkaani.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
25.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paria ehdokasta en äänestä edustamansa puolueen takia, mutta varsinaisesti en valitse ehdokasta puolueen perusteella.

Vierailija
4/7 |
25.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestä henkilöä, en puoluetta. Kokoomuksen rivissä ei hyvältä näytä ehdokkaan käytös.

Vierailija
5/7 |
25.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puolue merkitsee myös henkilövaalissa. Kokoomus on mestari huijaamaan pienituloista kansaa antamaan äänensä rikkaille ja rikkaita suosivalle päätöksenteolle. Huomatkaa, että ehdokkaiden vaalirahoitus on kovin erilaista: Stubb voi hankkia laajaa mainontaa yrityspomojen lahjoittamilla rahoilla.

Vierailija
6/7 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En o vihervassari ja äänestin Haavistoa mutta jos kokkareista olisi ollut Antti Häkkänen niin oisin äänestänyt . Henkilöä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
28.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ei vaikuttanut ja en oo vihervassari ja äänestin Haavistoa. Vaikuttaa eduskuntavaalit mikä puolue. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän seitsemän