Onnistuuko imetys vielä tämän jälkeen???
Meillä on kärsitty nyt 3 vuorokautta rajusta vatsataudista: ensin äiti, sitten isä ja lapset. Minä olin ensin vuorokauden syömättä ja juomatta ja sen jälkeen lasten hoito ja huoli heistä on vienyt voimat. Olen tähän saakka vielä imettänyt 10,5 kk vauvaa aamuin ja illoin, mutta nyt maitoa ei enää tulekaan! Heruminen ei vain ala vaikka uskoisin maitoa kyllä olevan. Eihän sen maidontuotannon nyt pitäisi parissa vuorokaudessa täysin loppua. Voiko väsymys, stressi ja syömättömyys saada tämän aikaan ja ennenkaikkea onko imetystä vielä mahdollista saada uudelleen käyntiin. Periaatteessa olisin kyllä jo valmis lopettamaankin, mutta haluaisin kuitenkin tehdä sen jotenkin muuten. Nyt kun on tämän taudin myötä ollut kolme vuorokautta pelkkää itkua, niin haluaisi suoda vielä vauvalle vähän aikaa äidinmaitoa. Tähän asti imetyksen kanssa ei ole koskaan ollut mitään ongelmia.
Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen!!!
Kommentit (3)
esikoisen ollessa n. 4 kk ikäinen olin tosi kipeenä, hirveät kivut kurkussa ja korkea kuume. Vauvan tullessa rinnalle maitoa ei meinannutkaan alkaa tulemaan, varmaan omasta kamalasta olostani johtuen. Kesti MONTA minuuttia, että heruminen käynnistyi, ja sekin muistaakseni vasta, kun olin yrittänyt jo monta kertaa imettää vauvaa. Vauva onneksi jaksoi sitten olla rinnalla ja " lutkuttaa" , taisi melkein olla unessakin jo, kun maitoa alkoikin yhtäkkiä herua. Olin ehtinyt jo soittaa äidilleni että tuo huoltikselta korviketta, sitä kun ei ollut kaapissa yhtään. Mutta sitä ei siis lopulta tarvittukaan. Uskoisin, että sinullakin vielä heruminen käynnistyy, jos vaan jaksatte vauvan kanssa yrittää monta kertaa. Ja varmaan pitäisi osata olla stressaamatta asiasta, mikä ei kyllä minulta silloin onnistunut :).
Ja maidon tulo väheni, onneksi vain tilapäisesti. Imetin kyllä koko taudin ajan kun tuo ei huoli pulloa. Imetä ja lypsä sitkeästi niin uskoisin että se käynnistyy uudelleen.
Heippa!
Mä sairastin rajun vatsataudin vauvan ollessa n. 4kk ikäinen. Meillä imetys jatkui senkin jälkeen hyvin, työtä se tosin vaati. Join litrakaupalla vettä ja mehua, jotta korvasin menetettyä nestettä, söin niin hyvin kuin pystyin ja imetin, imetin ja imetin. Tosin 4kk ikäinen viihtyy rinnalla paremmin kuin 10,5kk, pääsin siis helpommalla. Sun tilanteeseen en valitettavasti osaa sanoa mitään neuvoja, suosittelisin soittamaan imetystuen sivuilla olevaan numeroon, uskon, että sieltä saat hyviä neuvoja tilanteeseesi.
Tsemppiä!
-Terppari ja poika 10kk, edelleen tissillä viihtyvä ;)