Kestovaippailijat! Miten ihmeessa saatte pyykkirumban pyritettya useamman lapsen kanssa? Meilla tulee 3 koneellista pyykkia ilman vaippojakin ja kuivaustila loppuu kesken. Kaatuuko
Kommentit (6)
Homman nimi on kuivausrumpu.
En olisi saanut narukuivauksella mitenkään pyörimään meidän oloissa.
Pyyhkeitä ja muuta 60 asteessa pestävää pyykkiä pesemme joka toinen päivä, ja vaipat menee siinä samassa. Pyykkiä pestään koneellinen päivässä muutoin. Meillä on tosin käytössä enimmäkseen villavaippakuoret, joita ei siis tarvii pestä jatkuvasti. Joskus alkuaikoina kun tuli hankittua/tehtyä vaippoja liian vähän pesin välillä kestoja käsinkin, eritoten pissan jäljiltä. Käsisuihkulla ihan vaan, kevyesti hankasin pesuaineella.
Jos tuntuu, että sulla on liian vähän kestovaippoja, niin äkkiäkös ompelet muutaman lisävaipan esim. vanhoista lakanoista ja pyyhkeistä, ja muista jämäkangaspaloista. Helpottaa kummasti, niin ei tarvii stressata koko ajan sitä, että vaipat ei riitä, ellei jatkuvasti pese.
Lähinnä kosteussuojan takia rumpukuivaus kannattaa jättää minimiin. Muuta pyykkiä voit toki rumpukuivata.
kuivaamiseen menee kauheesti aikaa. Lisäksi mies harrastaa paöjon liikuntaa. Lakanapyykkiä saattaa tulla hyvässä lykyssä esikoiselta useamma kerran päivässä.
Rumpua ei ole, joten kuivaaminen vaatii talviaikaan vähän järjestelyjä. Mulla on narut pukuhuoneessa, joihin mahtuu yksi koneellinen kerrallaan. Aamulla ja illalla pyörii kone, niin ehtivät kuivua. Paksummat vaatteet, jotka on jäänyt kosteksi, niin siirrän saunaan, sohvalle tms. kuivumaan loppuun uusien tieltä.
Joka toinen päivä pesen kestot ja mukaan mahtuu muutakin pyykkiä yleensä.
Montako lasta sulla on? Mulla on 5 ja pyykkiä pesen n koneellisen päivässä, joskus useamman, joskus en yhtään.