Pitäisikö hakea kesäksi opintotukea, että saan nostaa opintolainaa?
Ei mulla kesällä enää mitään suoritettavia kursseja ole, korkeintaan opinnäytetyön tekemistä. Kokopäiväisesti olen kyllä töissä kaksi kuukautta kesällä ja kuukauden lomalla.
Jos haen kesän ajaksi opintotuen, niin saisin nostaa opintolainaa. Opintorahan palauttaisin aina heti takaisin koska tiedän tulojen menevän yli rajan.
Lainat sitten säästäisin syksyä varten kun on taas tiukempaa ja saan aikuiskoulutustukea. Ala hyvin työllistävä ja pystyn kyllä maksamaan lainan takaisin sekä voin hakea Kelasta opintolainan osittaista hyvitystä.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Eikö pelkkää lainan valtiontakausta voi hakea?
Ei voi vaan pitää saada joko opintorahaa tai aikuiskoulutustukea. Opintorahan voi palauttaa heti kun se tulee tilille jos tietää, että tulorajat ylittyy.
Ap
Aiemmin olen siis kesäisin suorittanut itsenäisiä opintoja, mutta niitä ei ole enää suoritettavaksi opintojen loppusuoralla. Toki opinnäytetyötä voisin tehdä kesällä jos en saa sitä valmiiksi nyt kevätlukukaudella.
Ap
Eikö tuo ole tavallaan huijaamista jos et tee mitään opintoja kesällä?
Eikö pelkkää lainan valtiontakausta voi hakea?