Miksi pettämiskuvioissa naisten mielestä syyllinen on aina nainen?
Jos nainen suhteessa pettää, niin hän on kuvion pahis. Jos nainen on kolmas osapuoli eli suhteessa oleva mies pettää, niin pahis on silloinkin nainen. Näin siis tuntuu olevan nimenomaan naisten mielestä.
Miksi?? Miten kolmas osapuoli, erityisesti jos on itse sinkku, on enemmän syyllinen kuin se pettäjä?
Kommentit (6)
Kun ex-mieheni petti minua työkaverinsa kanssa, ei käynyt mielessäkään syyttää tätä naista. Mielestäni ei ole oleellista, tiesikö nainen avioliitosta, oleellista on että ex-mieheni tiesi olevansa naimisissa, silloin minun kanssani.
Vierailija kirjoitti:
Nainen saa pamppua niin paljon kuin haluaa myös vapailta miehiltä. Ei ole mikään pakko antaa varatulle.
Miehenä sun on niin vaikeaa ymmärtää sitä että se pamppu ei tunnu yhtään miltään ellei mies osaa rakastella. Kukaan nainen ei halua pelkkää pamppua. Miehelle sen sijaan riittää kun on reikä.
Taas yleistetään miehet tunteettomiksi nilkeiksi. Teidän arvoillako näitä sikoja vain löytyy?
Onhan mies syyllinen kaikkeen muuhun, joten kyllä naisellakin jotain ristiä pitää olla.
On ihmeellinen asia kyllä, kaveriani peitettiin tylysti ja ex-mies on nyt suhteessa tuon uuden kanssa (ollut jo pitkään). Kaverini yhä kuvittelee miehen olevan hänen kaverinsa ja naista haukkuu ja syyllistää. Mies ei kenenkään muun mielestä ole millään tavalla kiinnostunut olemaan tekemisissä kaverini kanssa. On se rakkaus joillekin niin sokeaa, siis että vielä vuosien jälkeen jaksaa asiasta olla noin ulapalla..
Nainen saa pamppua niin paljon kuin haluaa myös vapailta miehiltä. Ei ole mikään pakko antaa varatulle.