Naamaan kun laittoi paksua perusvoidetta niin johan helpotti kuivuminen
Ei riittänyt pelkät seerumit, kasvovedet ja paksumpi kasvovoide. Kokeilin huvikseni pistää naamaan kaikkien noiden päälle Locobase Repair-voidetta joka on TODELLA tönkköä, se ei edes levity vaan on taputeltava naamaan. Ero on aika huima, ja hyvään suuntaan. Kannattaa kokeilla ainakin.
Kommentit (6)
Ikivanha klassikko Klöver-vaseliini poskipäissä suojaa hyvin pakkaselta. Kannattaa levittää hyvissä ajoin ennen ulos menoa, että se ehtii imeytyä ihoon.
Vierailija kirjoitti:
Ikivanha klassikko Klöver-vaseliini poskipäissä suojaa hyvin pakkaselta. Kannattaa levittää hyvissä ajoin ennen ulos menoa, että se ehtii imeytyä ihoon.
Tätä konstia ei enää suositella https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kannattaako-kasvoja-suojata-vaselii…
Vai niin. Mulla taas oli perusvoidekuurin jälkeen vaan ihottumaa ja hilseilyä. Palasin kiireen vilkkaa takaisin luonnonkosmetiikkaan.
Mulla iho muuttuu talvella melkein normaaliksi. On rasvainen ihotyyppi. Tuo voide on liikaa mun naamalle. Käytän kasvojen iholle tehtyjä aineita.
Mulla on rasvainen iho, joka on erittäin pintakuiva, kiitos työpaikan liian kuivan ilman, suhteellinen kosteus 15% ja joskus digimittarissa on LL, eli niin kuiva, ettei pysty edes mittari mittaamaan. En ole vielä löytänyt tuotetta, joka ei tukkisi ihohuokosia (ja tekisi mustapäitä ja finnejä) ja olisi samalla erittäin kosteuttava. Apteekin Humektan veti ihon tomaatinpunaiseksi, eli siinä on jokin allergiaa aiheuttava ainesosa mukana.
Johan olen aina käyttänyt talvella apteekin rasvaisimpia perus voiteita ja kesällä kevyempiä eikä mitään iho ongelmia eikä hilseilyä.