Ennusteeseen Suomen vuodelle 2024
Kommentit (10)
Yleislakko ja lama ja suurtyöttömyys edessä ja konkursseja tulee vielä muutama tuhat lisää. Suomi ei tänä vuonna ole maailman onnellisin valtio. Hallitus toki heittänee pyyhkeen kehään ennen pitkää mutta se on varmaan ehtinyt aiheuttaa peruuttamatonta tuhoa ja vastinee paljon että saamme kansantuotteen nostettua ennalleen.
Vaikea vuosi - imf puuttuu Purran velanottoon joka ei enää laman jälkeen vastaa maksukykyämme. Purra syyttää Marinin hallitusta
Kevät sentään meillekin koittaa. Uskon että kevääseen mennessä näyttää paremmalta
Suomi alkaa heräilemään tuulivoiman ongelmiin. Suomi on kankea huomaamaan asioita ja ongelmat ehtivät usein paisua, mutta lopulta sitten kuitenkin täälläkin havahdutaan.
Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä: "Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä,
Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin.
Ja peto otettiin kiinni, ja sen kanssa väärä profeetta, joka sen nähden oli tehnyt ihmetekonsa, joilla hän oli eksyttänyt ne, jotka olivat ottaneet pedon merkin, ja ne, jotka olivat sen kuvaa kumartaneet; ne molemmat heitettiin elävältä tuliseen järveen, joka tulikiveä palaa.
Ilmiannettu virallisen dogman vastaisena.
Voi tulla kyllä vaikea vuosi tosi monelle. Lähinnä kai ennestään rikkaat pystyvät hyötymään lamasta, muille se merkitsee työttömyyttä, kesken jääneitä opintoja, nurin menneitä yrityksiä, murskattuja unelmia. Ja lama on tulossa kun kansa ei uskalla kuluttaa. Vienti nostaa aikanaan meidät, toki isot vientiyritykset ensin ja vasta viimeisenä kansan.
Ennustaahan Simpsonitkin, oudon tarkasti, siis miksi tämä olisi minkään vastaista? Kohta hyttysiltäkin kielletään yninä, kun kaikki on kiellettyä:).
Suomessa ei ole taidettu tuoda esille edes Jf kenedyn veljen poika on riippumattomana ehdokkaana (musta hevonen?) Usan vaaleissa. Mielenkiintoista ettei meille enää kerrota mitään, minkä oletetaan olevan meille "pahaksi". Olemme semmoinen suojelevavaltio ja pahenee vaan.
Vapaus tietää, ja saada tietoa, vapaus puhua tai olla puhumatta. Vapaus mielepiteisiin, luulemme että ne meillä on. Mutta kuinkahan leinee.
Kylmyys ja pimeys valtaa ihmiset ulkoisesti ja sisäisesti.