Voiko niska/yläselkä/rintaranka olla niin jumissa et tuntuu kädessä ja tulee sydämentykytyksiä?
Kommentit (9)
No kätensä ainakin saa tosi kipeiksi noin. Sydämentykytksistä en tiedä.
Kyllä voi. Itsellä oli ja lääkäri passitti tutkimuksiin kun epäiltiin flunssan jälkitautina tullutta sydänpussin tulehdusta. Pulssi oli myös normaalia nopeampi ym.
Otettiin verikoe sormen päästä, happisaturaatio ja yksityisen puolen lääkäri tutki tarkkaan mm koputteli rintarankaa ym ja teki diagnoosin, että rintaranka jumissa. Antoi ohjeet, jotka nopeasti auttoi.
Katso netistä ohjeet jumpalle!
Tsemppiä!
Jos sinulla on sydämen tykytyksiä, niin kannattaa käydä tarkistuttamassa ne, olit sitten jumissa tai et.
Voi olla. Avuksi on ainakin se, että vähentää ruutuaikaa hurjasti nykyisestä ja sen aikaa kun netissä/somessa jne on niin pitää huolta hyvästä ergonomiasta eli ei enää mitään makoiluita nettiä selaten tai puhelimen tuijottamisia niska kenossa tai kyttyrällä.
Lisäksi liikuntaa jotta veri alkaa kiertämään kunnolla eikä kuona-aineetkaan jää jumiin aiheuttamaan jomotuksia.
No ei voi, nyt heti päivystykseen voi olla vaikka alkava sydän infarkti etenkin jos sydämen puoleisessa kädessä tuntuu!!
Voi ihan hyvin olla, mutta tietysti kannattaa harkita muitakin vaihtoehtoja. Onko ollut lähiaikoina sairaana tai ottanut rokotteita? Jos ei kumpaakaan, niin sitten luultavasti vain jumissa. Mutta jos on jompaakumpaa, niin kannattanee ainakin siinä tapauksessa käydä päivystyksessä tarkistamassa tilanne. Parempi katsoa kuin katua.
Niskahierontalaitetta voi käyttää myös selkään. Tärkeintä on tietysti liikunta.
https://www.google.com/aclk?sa=l&ai=DChcSEwi8y6qnu6uDAxVbR5EFHewLD5oYAB…
Voi olla. Särkylääke ja jumppa auttaa itselläni
En tiedä voiko noin pahaksi mennä, mutta ite käytän kipukoukkua. Jotkut saa paikkoja auki tennaripallo-sukka viritykselläkin jolla aluetta painetaan