Jouluisia kummitustarinoita
Asuimme remontoidussa rintamamiestalossa. Laitoimme joulukuusta "takkahuoneeseen" ja lähdin kävelemään keittiöön, näin pikaisen näyn mustan uunin edessä tukevasta noin 70-vuotiaasta naisesta. Seinämällä ei siis ollut uunia enää, mutta luultavasti on joskus ollut koska seinän toisella puolella kamiinan tapainen, huone, jota takkahuoneeksi kutsuimme.
En tiedä, mikä tuokin väläys oli, en kumminkaan pelästynyt.
Kommentit (6)
Onko muille tapahtunut kummittelua tai vastavaa jouluna?
Vierailija kirjoitti:
Kummitus pieri ja röyhtäili
Haisiko pierut?
Kun anoppi ei tullutkaan yllätysvierailulle
Mun mummolassa ihmiset tuppas näkemään sellaisen vanhan uunin vieressä jonkun hahmon aina seisoskelevan... Meiän tulis pohtia sitä, että miksi kaikki nämä jutut aina sijoittuvat vanhoihin taloihin, sairaaloihin, mielisairaaloihin yms? Eli siis paikkoihin missä on ollut paljon negatiivista energiaa yleensä (tai positiivista, energiaa kumminkin)
Onko se siis energiaa mitä ihmiset näkee vaiko oikeasti jotain aikavääristymiä tai vilauksia toiseen ulottuvuuteen tän valtavan energian ansiosta mitä on pakkautunu yhteen paikkaaan?
Kummitus pieri ja röyhtäili