Apinalle ohituskaista
Tänään influrokotuksessa.
Odottelin käytävässä vartin kuten aina rokotuksen jälkeen. Siinä rokottajaapina kutsui seuraavaa. Juttusille änkesi toinen apina, joka ei ollut varannut aikaa. Jotain se sönkötti, oli soittanut jonnekin väärään numeroon. "Odota siinä" sanoi piikkiapina. Meni pari minuuttia, niin rokotus oli hoidettu.
Samaan tapaan sujuu labrassa. Lakanaapina tunkee kirjastokorttiaan tai jotain ilmoittautumiskoneeseen. Hän on yrittänyt varata (ties mistä) aikaa, lääkärin lähetettä ei ole. Sitten hän marssii labrahoitajan ovelle parinkymmenen vuoroaan odottavan ohi inisemään ja ystävällinen hoitaja järjestää asian heti.
Eli ei tartte jonottaa, ei noudattaa ohjeita. Kenkälankkia naamaan tai lakana päähän, niin pääsee jonojen ja muodollisuuksien ohi. Kaikki hoituu.