Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kimppa kämpässä asuminen ja kela?

Vierailija
17.12.2023 |

Olen itse nainen ja mietin muuttamista mies puoleisen ystävän kanssa, kyseessä olisi rivitalo kolmio jossa on yksityisyyttä molemmille ja molempien asumiskulut pienentyisivät nykyisestä.

Itse olen työtön ja mies tekee määräaikaisia työsopimuksia eli hänkin tarvitsee toisinaan kelalta tukia.

Netistä olen paljon lukenut aiheesta, mutta monet kokemukset ovat vuosia vanhoja. Kiinnostaisikin että uskaltaako tuollaisen muuton toteuttaa niin että toinen on vuokralainen ja toinen Alivuokralainen, tuleeko kelan kanssa ongelmia? Vuokranantaja ei suostu kahteen erilliseen soppariin mutta alivuokraus on hänelle ok, kaikki vinkit tervetulleita, tänään pitäisi tehdä päätös 

Kommentit (2)

Vierailija
2/2 |
17.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teidät leimataan aluksi avopariksi ja tuet tippuu. Ehkä saatte asian korjattua,mutta se vie aikaa ja kela voi myöhemmin taas päättää, että olette avopari.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän seitsemän