Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhempainliitto puolustaa vahvasti oikeutta leirikouluun

Vierailija
07.12.2023 |

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010034498.html

"Kunnilla ja kouluilla esiintyy hyvin kirjavia käytänteitä leirikoulujen ja retkien järjestämisestä. Olemme saaneet huolestuttavia viestejä vanhemmilta, joiden mukaan osa kouluista ei enää suosittele leirikoulujen järjestämistä tai on kokonaan kieltänyt yön yli kestävät leirikoulut."

"Leirikoulujen ja luokkaretkien järjestämistä koskeva valtakunnallinen ohjeistus tulee uusia siten, että se tarjoaa lasten näkökulmasta yhdenvertaisen mahdollisuuden leirikouluihin ja selkeän työkalun opetuksen järjestäjille."

Onneksi kommenteissa sentään todetaan, että opettajille nuo ovat 24 tunnin työpäiviä ilman ylityökorvausta ja jatkuvalla vastuulla, eikä kaikilla oppilailla ole sellaisia sosiaalisia taitoja joilla pärjäisi vuorokausikaupalla poissa kotoa.

Huh,  onneksi omana kouluaikanani ei ollut moisia, en olisi halunnut olla luokkakavereiden kanssa urheilemassa jossain korvessa. 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
08.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä mieltä, pitäiskö leirikouluja lisätä vai vähentää?

Vierailija
2/6 |
08.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luokanopettajana en todellakaan suostu osallistumaan mihinkään leirikouluihin. Ensinnäkin siitä ei makseta mitään ylityökorvauksia, vastuun määrä on ihan jäätävä ja nykyisen oppilasaineksen kanssa saa olla jatkuvasti pelko perseessä, että jotain kamalaa tapahtuu. Päivän luokkaretket ovat jo tarpeeksi jännittäviä.

Lisäksi, kuka hoitaa mun kaksi koiraa ja hevosen, jos olen päivätolkulla poissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
08.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oman lapsen luokan leirikoulua suunniteltaessa moni äiti oli sitä mieltä, että huoneissa ei tarvita televisioita (ns. alemman tason hotellimajoitus, tv oli vakiovaruste, se haluttiin huoneista pois), jotta lapsilla ei aika menisi ruudun tuijotteluun. Puhelimia ei saisi ottaa mukaan, koska joku voi kuvata muita. Rahaa ei saisi olla mukana, koska aina olisi joku, joka rehentelee sillä, että mukana on 50 e, kun köyhällä on vain 5 e.

Onneksi opettaja totesi, että näillä reunaehdoilla hän ei leirikoulua lähde vetämään, koska on mahdotonta järjestää aktiviteetteja 16 tunniksi ja valvoa yöt käytävällä, ettei vai kukaan tekisi jäyniä.

Vierailija
4/6 |
08.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

En suosittele leirikoulua, kenellekään!

Vierailija
5/6 |
08.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä kerjätään yrityksiä leirikoulujen maksajiksi. Jos kieltäytyy, saa varsinaisen pa skaryöpyn niskaansa: ettekö tunne yhteiskuntavastuutanne? No tunnen, maksan palkan 8 työntekijälle, se saa luvan riittää.

Vierailija
6/6 |
08.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

En lähtisi. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi yhdeksän