Hermokipuun lääkkeet
Jouduin aloittamaan taas lääkkeet hermokipuun. Viimeksi käytin näitä kuusi vuotta sitten 9 kapselia päivässä (lääkärin määräys), toki hitaasti aloitettiin nostamalla annosta. Silloin ei sivuvaikutuksia tullut.
Nyt olen vasta ottanut yhden kapselin päivässä kolmena päivänä, mutta sivuvaikutukset on kamalat. Kuin olisin krapulassa, huono olo ja huimaa. Voiko olla mahdollista että vaikka elimistö hyväksyi lääkkeen hyvin 6v sitten, nyt tuleekin niin pahat sivuoireet ettei annostusta saada nostettua hoitotasolle? Tuntuu oudolta jos näin on.
Vääräleukoja varten niin ei, en käytä alkoholia ja näitäkin otan täysin ohjeiden mukaan.
Kommentit (11)
Vielä yksi nosto josko joku osuisi kohdalle
Mikä lääke? Uskoisin että on pitkän tauon jälkeen luonnollista että tulee enemmän sivuvaikutuksia.
Mulla tuli "toisella kierroksella" yhdestä unilääkkeestä ikäviä sivuvaikutuksia mitä ei aiemmin tullut. En tiedä mikä siinä sitten on että yhtäkkiä kroppa ei jotenkin kestäkään jotain lääkettä, vaikka on aiemmin kestänyt.
Iän myötä ihminen voi alkaa herkistyä. Lääkkeille herkistymistä liittyy myös esimerkiksi fibromyalgiaan. Tsemppiä.
Lääke on niin yksilöstä kiinni, sun keho muuttuu koko ajan, ja lääke ei välttämättä vaikuta samalla tavalla kuin aikaisemmin.
No katteleppa nyt ensin ihan rauhassa ja lopeta googlettelu/panikointi. Aika näyttää miten käy.
Minulla on käytössä Gabapentin, kapseli, se yksikin niin sanotusti tyhmentää ja heikentää koordinaatiota.
Minulla ensi koittamalla tuli sivuvaikutukset joiden vuoksi jouduin lopettamaan ne.
Nyt usean vuoden jälkeen ei tullut niitä. Ilmeisesti ikä tekee tätä. Elimistö muuttuu.
Järkyttäviä nää kivut! Jaksamista ap.
Vihdoin kommentteja, kiitos! Gabrion minullakin käytössä. Tosiaan viimeksi ei tullut juuri mitään sivuvaikutuksia, nyt ihan hassua että yhdestä kapselista jo tulee niin kamala olo. Tänäänkin hain varastosta tavaroita ja piti lähteä sisälle kun tuli niin kova tuskanhiki ja huono olo, pakko päästä makuulle. Yäk. Hassua jos keho muuttuu näin paljon pienessä ajassa, tai ainakin 6v tuntuu pieneltä ajalta.
Tsemppiä muillekin kivuista kärsiville! Jos haluatte kertoa, niin mistä kipunne johtuu?
Ap
Sivuvaikutukset ovat kovin yksilöllisiä. Itse söin muutaman kuukauden kipulääkettä kasvahermohalvaukseen ja olin kuin kovassa humalassa, lihoin 20kg parin kuukauden aikana, huimasi, oksetti jne.
Toisaalta, hermokipu on niin helvetil..että syö vaikka rautanauloja, jos helpottaa.
Tietoa, kokemusta kellään?