Halutaan ilmainen lapsenvahti, mutta lapsia saa komentaa?!
Olen tässä seurannut vierestä seuraavaa tilannetta eräässä perheessä:
Vanhimmat lapset ovat vähän alle 20 v ja asuvat omillaan.
Perheessä on sitten on alakoululaisia 2 ja tarhaikäisiä 2.
Nuo vanhimmat lapset, jotka asuvat omillaan ovat usein lapsenvahtina vanhemmilleen.
Varsinkin vanhin tyttö on helisemässä, sillä kun vanhemmat poistuvat meno muuttuu kuulemma hyvin levottomaksi.
Tätä tyttö on välillä saanut hillittyä mm antamalla arestia tms rangaistuksia lapsille.
Mutta joka kerta, kun vanhemmat tulevat kotiin niin lapset juoksevat vastaan ja koko tilanne + rangaistus kerrotaan.
Ja aina se rangaistus (esim aresti) puretaan vanhempien toimesta.
No, tämä on johtanut siihen ettei sillä tytöllä ole enää mitään kuria niihin lapsiin - ei auta, vaikka tyttö sanoisi mitä.
Nyt on lopettanut nuorempien vahtimisen, kun ei jaksa sitä hullunmyllyä missä lapset saavat tehdä mitä haluavat.
Vanhempia tämä närkästyttää, koska eivät saa aina poikaansa lapsenvahdiksi.
Kyseessä siis siskoni perhe, olen kuullut sekä tuon vanhimman tytön version sekä vanhempien ja olen vähän hämilläni.
Tytölle ollaan vihaisia siitä, ettei suostu enää vahtimaan sisaruksiaan, mutta näitä ei saa komentaa millään tavalla.
Mielipiteitä tai vinkkejä, miten voisin yrittää tässä tilanteessa toimia oikein suututtamatta ketään?
Kommentit (7)
Eihän kurin tai varsinkaan rangaistusten käyttöä ole suositeltu enää aikoihin. Nykykasvatus pohjautuu lapsen tunnetaitojen tukemiseen ja luottamussuhteen vahvistamiseen positiivisin keinoin.
Yksinkertaista, tyttö ei enää mene lapsenvahdiksi. Siinähän itkevät vanhemmat. Myöhemmin lisää itkua luvassa noilla kasvatusmetodeilla. Onneksi tämä vanhin tyttö taitaa olla eri tavalla kasvatettu.
Vierailija kirjoitti:
Eihän kurin tai varsinkaan rangaistusten käyttöä ole suositeltu enää aikoihin. Nykykasvatus pohjautuu lapsen tunnetaitojen tukemiseen ja luottamussuhteen vahvistamiseen positiivisin keinoin.
No, jos tilanne on se että vanhempien lähdettyä alkaa huutaminen (josta mm naapurit ovat valittaneet) ja esim toisten töniminen ja tappelut niin komentaminen on aiheellista.
Kun se ei toimi, on lopulta ollut ainoa vaihtoehto rangaistukset, eli mm tuo aresti.
Se toimi oikein hyvin kuulemma, kunnes lapset tajusivat etteivät vanhemmat laita tytön rangaistuksia ikinä käytäntöön.
Nyt sitten vanhemmat ihmettelevät vihaisina, miksi tyttö ei halua hoitaa sisaruksiaan.
Siellä mm tyttöäkin nuoremmat saavat hakata jne, eikä saisi mitään kuria pitää.
Ap
Ei ole tytön vastuulla millään tavalla olla lapsenvahtina. Oli syy mikä tahansa. Jos suostuu lapsenvahdiksi, niin antaa sellaisia rangaistuksia, jotka on mahdollista toteuttaa siinä hetkessä. Esim. puhelimet yms. laitteet pois siksi aikaa tai lapsi jäähylle omaan huoneeseen.
Jos alakouluikäisetkin lyövät tyttöä, niin suosittelen kyllä, ettei mene ollenkaan.
Vierailija kirjoitti:
Eihän kurin tai varsinkaan rangaistusten käyttöä ole suositeltu enää aikoihin. Nykykasvatus pohjautuu lapsen tunnetaitojen tukemiseen ja luottamussuhteen vahvistamiseen positiivisin keinoin.
Ja tällä saadaan aikaseks näitä nykypentuja , jotka ei kunnioita ketään missään, hakkaa toisiaan ja pöllii vaatteet päältä. Koska ovat totteuneet , siihen , että seuraksena on pelkkää lässytytstä
Erittäin helppo tilanne hoitaa. Eli tyttö ei mene enää lapsenvahdiksi, tapahtui mitä tahansa. Vanhemmille on kerrottu tilanteesta, eikä sen hoitaminen kiinnosta. Voivat sitten hommata jonkun muun lapsenvahdin. Samoilla ehdoilla (ilmainen eikä komenna lapsia) ei tosin tule löytymään.. Tytön ongelma se ei ole, eli antaa vanhempien itkeä. Sitä saa mitä tilaa.
Ja tyttö on siis itse sanonut suoraan vanhemmilleen, että nämä syövät kaiken hänen auktoriteettinsa.
Kuulemma tytön äiti eli siskoni vain virnisteli oudosti, eikä sanonut oikein mitään.
Sama juttu jatkuu silti, eli niitä nuorempia ei saa komentaa ja tytön pitäisi olla jatkuvasti ilmainen lapsenvahti.
Siitä suututaan kun kieltäytyy.
Ap