Tuhoaako itsekeskeisyys parisuhteen?
Kommentit (6)
Oletko joutunut jätetyksi, kun näitä vastaavia aloituksia viljelet? Sniff
Aikasemmin naisen oletettiin hinkuavan uhrautuvan vaimon virkaan. Nyt kun useimmat toteaa 'ei kiitos' siitä tulikin ongelma.
Ainakin kovin voimakkaasti esiin tuleva itsekkyys tuhoaa liiton kuin liiton tai minkä tahansa suhteen.
Valitettavasti meillä Suomessa jo 20 vuotta valloilla ollut yksilökeskeisyyden korostaminen jo alkaen päiväkodeista kouluihin ja työelämäänkin on kasvattanut meistä entistä itsekeskeisempiä ja erilaiset narsismin piirteet vaan lisääntyvät. Korona-ajan sulut ja lähes kaiken yhteisöllisyyden loppuminen pitkäksi ajaksi on aiheuttanut myös empatiavajetta ja lisää itsekeskeisyyttä.
Tuhosi, tai ainakin siitä seurasi kaikkea sellaista mikä sittemmin tuhoaa suhteen. Alkujuuri oli voimaksa itsekeskeisyys vaikka ei muuten ilkeä henkilö ollutkaan, pikemminkin päinvastoin aika kiltti, mutta aivan käsittämättömän itsekeskeinen ja kyvytön ottamaan toista huomioon ja ajattelemaan nokkaansa pidemmälle asioita tai oman toiminnan / käytöksen / sanomisien vaikutusta toiseen henkilöön.
Tuhoaa