Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sairaspäivärahalla ja samalla tekee oman firmansa töitä

Vierailija
12.11.2023 |

Meneekö oikein, kun kaveri on vakipaikastaan sairaslomalla ja saa siitä päivärahan, mutta tekee omassa yrityksessään töitä missä samaa tasoa oleva rasitus eli pystyisi olemaan tämän perusteella myös vakipaikassaan.

On ollut useamman kuukauden jo saikulla ja kokoajan tehnyt rinnalla töitään eli onko kokemuksia voiko oikeasti näin tehdä, että tienaa periaatteessa tuplana nyt?

Itsestäni tuntuu väärältä työnantajaa kohtaan ja toisaalta verorahoista maksetaan saikut.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
12.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos kykenee töitä tekemään ja päätyö on samanlaista (esim.) toimistotyö niin kyllä silloin on työkuntoinen. Jos on tosiaan ollut sairauslomalla jo useamman kuukauden niin työnantajan tulee järjestää kolmikantaneuvottelu yhdessä työterveyshuollon kanssa. 

 

Mutta miten voit todistaa sen?

Vierailija
2/7 |
12.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit jättää ilmiannon edunmaksajalle (Kelalle). Jotkut voivat vähän säikähtää kun käsittävät, että joku on kertonut tilanteesta. Joku taas ei hätkähdä lainkaan ja jatkaa valehtelemista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
12.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kuulu sinulle mitenkään. Asia kuuluu vain ystävällesi, esimiehelleen ja työterveyslääkärilleen. Sinun ei tarvitse ollenkaan huolehtia toisen sairauslomista. 

Vierailija
4/7 |
12.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä se sulle ensinnäkään kuuluu? Ja mistä tiedät sairausloman syyn?

josko hän vaikka kokee olevansa työpaikkakiusaamisen uhri, joutuu työpaikalla homealtistuksen kohteeksi, työpaikalla työergonomia ei ole kohdallaan ja kärsii sen vuoksi esim selkävaivoista, työ on niin kuormittavaa, että kärsii univaikeuksista Voi olla hyvin moninaisia syitä, miksi työpaikka työskentely ei onnistu, mutta kotona omassa tahdissa onnistuu.

Vierailija
5/7 |
12.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tilanne olisi tuo niin kannattaisi irtisanoutua ja jatkaa vaan sitä yrittämistä.

Ärsyttää tämä tukien väärinkäyttö.

 

Vierailija
6/7 |
12.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei maksa itselleen palkkaa tuolta ajalta, niin ei siinä kai ole ongelmaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
12.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tienaahan se yrittäjänä tekemistään töistä 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan yhdeksän