Kaverini aikoo imettää niin kauan kuin maitoa riittää.
Varmaan sitten poikkeus tässä suuressa tutkimuksessa, että alemman sosiaaliluokan ihmiset muka antaisi tosi herkästi kiinteitä ja lopettaa imettämisen ennen aikojaan tai ei imetä lainkaan.
Itse olen kyllä ennen aikojaan lopettanut imettämisen ja se kyllä kaduttaa näin jälkikäteen ajatellen. :(
Kommentit (6)
mutta 1.2 v päätti ettei enää tissiä vaan maailma kiinnostaa enemmän kuin äipän syli :(
Tiesittekö, että ennen oli olemassa imettäjänaisia, jotka imettivät toisten lapsia niitä hoitaessaan? Maidon tulo jatkuu jopa vaihdevuosienkin jälkeen, jos maidon tuotantoa pidetään yllä. Melkein kuka tahansa kerran imettänyt nainen saa stimuloitua maidon tulemaan uudestaan. Siis jopa lapsesi isoäidit voivat imettää niin halutessaan.
Totuus oli toinen. Maito loppui 2kk kuluttua kokonaan ja missään vaiheessa ei riittänyt, vaan vauva rääky nälkäänsä.
Ja ei tartte selittää, että olisi riittänyt jos sitä ja tätä. Tiedän ne kaikki faktat. ehkä maito olisi todella riittänyt, mutta katsoin kuitenkin tärkeämmäksi, että vauva saa ruokaa eikä huuda kuin heikkopäinen kun näkeekin tissin. Tilanne oli meinaan se, että ei kerta kaikkiaan suostunut imemään, kun mitään/tarpeeksi ei tullut. Että se siitä stimulaatiosta. Pumpulla tuli muutama tippa.
terve tyttö on ollut jo yli 10v.
koska maitohan ei lopu jos ei sitä itse aiheuta
ja kauan sitä ei kestänytkään. Lapsi harvinaisen hyvinkehittynyt ja terve.