Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miksi puista ei lähde lehdet?
31.10.2023 |
Kaikki pihan hedelmäpuut on vieläkin täydessä lehdessä. Ei ne kaikki aivan vihreitä ole mutta aika vähän on edes keltaista näkyvissä. Ei ole koskaan ollut näin myöhään syksyllä. Mistä tämä johtuu?
Kommentit (4)
Lämmin syksy on sekoittanut puiden hormonit.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Oli lämmin syksy ja puut eivät vielä tajunneet että on aika vaihtaa talvimoodi päälle. Yleensä ensimmäiset kunnon pakkaset saavat lehdet putoamaan. Joskus hedelmäpuissa ne putoavat vasta keväthangille.
Syyskuu oli joo lämmin, mutta lokakuussa oli yli 10 asteen pakkasia, pysyvä lumikin tuli jo lokakuun puolella. Nyt on pari päivää ollut yli 20 astetta pakkasta ja yhä on lehti puissa.
Alue: Aihe vapaa
Niillä on varmasti demokratian pelisäännöt hukassa. Kuka niitä puita on äänestänyt Suomen johtoon? Sellaisia ne sosialistit on.