Kumpi asunto?
A) 55 neliötä, 940e/kk. Vuokra-asunto (vuokra sis veden ym) . Uusi talo, hyvällä ja rauhallisella paikalla hyvien kulkuyhteyksien äärellä. Isoon kauppakeskukseen 1,2km. Vaatehuone ja pienehkö lasitettu itäparveke. Mukavat naapurit. Hyvä pohjaratkaisu.
B) 60 neliötä, 860e/kk. Asoasunto (kk vuokrassa huomioitu kaikki kulut ym) . N.20 vuotta vanha talo, joka on täysin pintaremontoitu ja paranneltu ja uusittu juuri. Keskeinen sijainti ison kauppakeskuksen lähellä kuitenkin rauhallisessa paikassa. Hyvät kulkuyhteydet.
Sauna ja pieni lasittamaton eteläparveke. Mukavat naapurit. Hyvä pohjaratkaisu.
Kommentit (13)
No, minulle valinta olisi selvä.
T. Sauna hullu (ja olisi Aso eikä vuokra)
Ottaisin A-vaihtoehdon, kun en tykkää saunoa ja eteläparveke voi olla kuuma kesällä. Aamuvirkkuna juon mieluummin aamukahvit itäparvekkeella. Ja ehdottomasti mieluummin vaatehuone kuin sauna.
B ja säästöön / sijoituksiin toi vuokrien ero
En harkitsisi kuin omistusasuntoja.
Ei kumpikaan. Kun löytää sen oikean kodin sen vaan tietää eikä tarvitse kysellä.
Ottaisin B:n eli halvemman, isomman ja kauppakeskuksen vieressä sijaitsevan.
Kävisin sisällä aistimassa ja päättäisin sitten.
En pysty sanomaan kuulopuheelta, koska ne kämpät on sitten vasta oikeat, kun niissä käy. Sitten vasta tietää. Olen niin monta paperilla kivaaja hienoa käynyt tsekkaamassa ja sitten vasta tiennyt oman mielipiteeni.
Kummassa on paremmat ulkoilumaastot? Mulla ei ole tarvetta asua kauppakeskuksen lähellä, mutta lenkille pitäisi helposti päästä.
Vierailija kirjoitti:
Mistä niistä naapureista tietää?
Mukava naapuri voi muuttaa ensi kuussa pois ja tilalle tulla saatananpalvoja, joka pitää luonaan asumassa puolta tusinaa kaveriaan.
Joo eihän kaikista naapureista voi tietääkään. Sen perusteella ei voi asuntoa valita.
Paremmat ulkoilumaastot on tavallaan on ehkä tossa vuokra-asunnossa. Itse en ole lenkkeilijätyyppiä, vain pyöräily ja pyöräily maastot on täydelliset tossa vuokrakämpässä, mutta taas julkiset kulkee täydellisesti tosta aso asunnosta ja niillä kuljen töihin. (myös vuokra-asunnossa kyllä tosi hyvät).
No tota just mietin että voisi laittaa säästöön enemmän, ja siinä on se taas että tuntuu ettei ylimäärästä rahaa ole lainkaan mihinkään säästöihin laitettavaksi mutta osittain kyse on omasta asenteesta, olen huono säästämään.
Miten "sen vaan tietää" kun on oikea koti, koteja on tosi paljon pk seudulla ja jos kerran käy asunnossa jossa vielä toisen asukkaan tavarat ja sisustus niin miten sen pystyy heti tietämään.
Mistä me se voidaan tietää?
Sulje silmäsi ja kuvittele asuvasi ko. asunnossa vaikkapa seuraavat viisi vuotta. Miltä ajatus tuntuu?
Haluatko mieluummin vaatehuoneen vai saunan?