Endometrioosi ja mielialalääkkeet turvottavat
Tämä on oikeasti tosi vaikea ja mieltä alentava tilanne, koska minun ulkonäköni ilmeisesti näyttää ulospäin siltä kuin olisin alkoholin turvottama. Tai ainakin tällaisen kuvan olen saanut muutaman työkaverin puheista.
Minulla on hankala endimetrioosi, eli vatsani pullottaa ja näyttää ajoittain siltä kuin olisin joko raskaana tai että minulla olisi "kaljamaha". Koska olen sinkku ja myös työkavereille kertonut, että en ole hankkimassa lapsia, niin varmaan sitten luulevat, että olen juoppo.
Kärsin endimetrioosin lisäksi masennuksesta ja unettomuudesta ja ainut lääke, mikä minulle toimii, että pysyn työkykyisenä, on valitettavasti sellainen valmiste, joka turvottaa ja vielä lisää ruokahalua.
Tuntuu tosi pahalta kaiken näiden kipujen ja ulkonäköongelmien vuoksi. Välillä vaan haluaisi luovuttaa ja jäädä kotiin, kun ei vain jaksa kaikille selittää omia yksityisasioita.
*endometrioosi