Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä avuksi kun lapsi lyö sisartaan ja on mustasukkainen?

Vierailija
26.12.2006 |

Kyseessä siis 1 ja 3 v lapset. Joskus leikkivät vähän aikaa yhdessäkin, mutta välillä on sellaisia aikoja jolloin isosisko on ihan holtiton ja läpsii ja muksii pientä. Miten kauan tätä kestää ja auttaisiko mikään?:(

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai sitä mustasukkaisuutta voi kokonaan välttää. Mutta läpsimistä ei pidä hyväksyä, meillä jo vajaa 2v menee jäähylle jos läpsii pikkusisarustaan.

Vierailija
2/3 |
26.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos jatkuu vuosia, niin lapset inhoaa toisiaan aikuisena. Seurauksena katkenneet välit ja perinnöstä tapellaan. Vaikka pienestä perinnöstä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset 3 ja 1,5, poika ja tyttö. Älytöntä mustasukkaisuutta, mutta onneksi välillä valonpilkahduksena myös sopuisaa yhteisleikkiä. Epäilen, mahtaako loppua koskaan, ainakin itse olimme veljeni kanssa pahimmat riitapukarit vielä paljon vanhempinakin. Tosin olimme (ja olemme edelleen) myös tosi hyvät kaverit/ystävät toisillemme. Onneksi meillä on pienempi oppinut vähän jo pitämään puoliaan, eikä isoveli saa ihan miten tahansa enää kuopusta kyykyttää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kolme