Palkaton sairasloma
Hallitus pyrkii ajamaan lakiin omavastuun ensimmäiselle sairaspoissaolo päivälle. Eka päivä palkatonta siis.
Monilla toki TES suojaa jonkin aikaa. Samalla kuitenkin liittojen voimaa heikennetään muilla keinoin. Lopulta siis kaikille se palkaton saikkupäivä työehtoihin tulee.
Itse näen uudistuksen hyvänä. En äänestänyt enkä äänestä ikinä ketään nykyisistä hallituspuolueista. Siltikin näen uudistuksen hyvänä.
Nykyisin jos joudun jäämään sairaslomalle. Kuluu ensimmäinen päivä työasioiden hoitamiseen puhelimitse/netissä. Pitää osallistua kokouksiin tai siirtää niitä. Pitää ohjeistaa omia alaisia ja varmistaa tiedon kulku.
Tulevaisuudessa ilmoita esihenkilölle tai toimitan sairaspoissaolotodistuksen ja sen jälkeen kaikki työlaitteet kiinni ja pleikkari auki.
Kommentit (13)
Samaa mietin. Teen paljon töitä etänä, työ on siis asiantuntijatyötä, jota voi tehdä missä vaan ja milloin vaan. Helposti en jää saikulle, koska kukaan ei minua sijaista ja asiat vain kasautuu, jos olen pois, ja kärsin siitä itse. Jos olen niin kuumeinen ja flunssainen, että pidän sairaspäivän, olen aina silloin silti hoitanut jonkun ihan akuutin asian, jonka tiedän olevan kriittinen, tai vastannut joihinkin puheluihin tms. Ts. olen hoitanut firmalle kriittiset asiat niin, että mitään vahinkoa tai viivytystä ei synny tärkeisiin asioihin. Jos päivä olisi palkaton, niin kyllä silloin menee puhelimet ja meilit kiinni kokonaan. Ja tylysti sanon, että tämä deadline sitten siirtyy, koska olin poissa enkä saa asioita tehtyä suunnitellussa aikataulussa.
En ole juurikaan asiaa vielä ajatellut enkä usko, että omalla työpaikalla ihan äkkiä tuolle linjalle mennään. Mutta jos mennään, niin sitten toiminen juuri niinkuin tuossa pari muutakin jo kertoi, eli sitten ei käydä sähköposteja edes pikaisesti läpi, informoida asiakkaita tms., vaan tehköön sitten ne, jotka palkkaakin saavat.
Tuollaisessa työssä ehkä toimii mutta miten hoitotyössä? Ei ole reilua. Äänestin persuja kaduttaa. En äänestä enää ikinä ketään.
Sen siitä saa kun väärinkäyttää noita sairaslomapäiviä. Hyvä uudistus.
Olemme työnantajien puolella. T. Purra ja Orpo
Jos sillä estetään toistuvat päivän rokulit, niin hyvä juttu. Ne vaikuttavat työhön paljon enemmän kuin todelliset satunnaiset sairauslomat.
Ruotsissa on ollut tämä jo kauan. Hyvä työntekijä saa palkan ekaltakin päivältä, krapulassa ma ja pe makaava makaa omilla rahoillaan.
Vierailija kirjoitti:
Sen siitä saa kun väärinkäyttää noita sairaslomapäiviä. Hyvä uudistus.
Tarkoitat siis työnantajia jotka ovat teettäneet työtä sairastuneilla?
Vierailija kirjoitti:
Jos sillä estetään toistuvat päivän rokulit, niin hyvä juttu. Ne vaikuttavat työhön paljon enemmän kuin todelliset satunnaiset sairauslomat.
Eli jatkossa rokulit kestää vähintään kolme päivää?
Valtiota ja firmaahan saa johtaa vaikka kuinka huonosti. Ei se ole kielletty.
Tietäjäinen kirjoitti:
Ruotsissa on ollut tämä jo kauan. Hyvä työntekijä saa palkan ekaltakin päivältä, krapulassa ma ja pe makaava makaa omilla rahoillaan.
Hyvä työntekijä on se joka ottaa pomolta poskeen?
Muutin jo viime hallistuskaudella metsään ja otin 10h viikossa paikallisesta Salesta.
Suomi on ohi.
Elämisen hinta alas!
Pensan hinta neljä senttiä alemmas!