Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saako KIPEÄÄ 3KK VAUVAA viedä aunuilla ulos?

Vierailija
23.12.2006 |

Auttaako ratis ilma mitenkään? Olen ihan ulkona, eka lapsi enkä löydä faktatietoa mistään, päivystys ei vastaa ym..



Tukkoinen lapsi, limaa tulee nenästä ja kuumetta 38! Miksei kuumetta alentavaa saa muka antaa alle 38,5? Olen ihmeissäni!



Kiitos jos joku auttaa, olen jo aika surullinen ja jaksamaton olo. Kuumetta jatkunut jo kohta 3pvä... Itkee yöt ja päivät. Toivottavasti pian helpottaa, muuten äiti ja isi nukahtavat pystyyn.. Voi kun ei olisi vakavaa.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla vaikka keuhkokuume!

Vierailija
2/8 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuume on sitten kinkkinen. Jos tällainen Etelä-Suomen keli, niin veisin välillä uloskin. Ei liikaa vaatetta päälle, ettei hikoile. Liika pukeminen on kuumeiselle lapselle pahempikin juttu kuin liian vähän pukeminen.



Jos tuulee kovasti, en veisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein helpottaa olo lääkkeen jälkeen. Nuhatippoja kans voi kokeille. Noilla oireilla tietty korvatulehduskin mahdollinen. Jos vauva jotenkin vetämätön, käytä lääkärissä jo tänään. ja ulos saa viedä mutta tuskin siitä hyötyä on.

Vierailija
4/8 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pepusta mitattuna 38c ei vielä ole kuumetta tuon ikäisellä. Ja kuumetta alentavia lääkkeitä ei noin pienille oikein suositella, ilman lääkärin konsultaatiota (ts. lääkäri tutkii lapsen, ja ottaa vastuun jos jotain tapahtuu kun annat lääkettä).

Ihan normaalilta virusflunssalta tuo kuulostaa. Kuumetta lapsellasi ei ole, lievää lämpöä korkeintaan. Älä laita hänelle liikaa vaatteita tai peittoja päälle, ettei lämpö nouse kuumeeksi asti.

Onko teillä nenätippoja, suolaliuosta siis? Sitä nenään, ja imet Nenä-Friidalla limat pois, niin henki alkaa taas kulkea.

Lievä kohoasento voi myös helpottaa vauvasi oloa. Kokeile nukuttaa häntä vaikka sitterissä, turvakaukalossa, tai rattaissa niin että vauva on puoli-istuvassa asennossa. Sängyssä voit laittaa lapsesi selän ja pään alle tyynyn, tai kohottaa pinnasängyn pääpuolta esim. laittamalla kirjan sängyn jalkojen alle.

Raitis ilma auttaa supistamalla keuhkoputkia, eli jos vauvallanne on yskää tai kurkunpääntulehdus niin menkää vaan ulos kävelylle. Muutenkin voitte toki mennä.

Tuskin tuo mitään vakavaa on, ikävää ainoastaan. Toivottavasti pikkuinen pian paranisi, niin saisitte nauttia lapsenne ensimmäisestä joulusta =)

Terveisin sairaanhoitaja, kolmen pienen lapsen äiti itsekin

Vierailija
5/8 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

38 astetta ei muuten ole vielä varsinaista kuumetta 3 kk ikäisellä vauvalla.

Vierailija
6/8 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuumeessa kolme päivää EI ole mikään maaginen lääkäriinvientiraja. Vakava tauti voi olla heti ekana kuumeisena päivänä (ja ilman kuumettakin) ja toisaalta voi olla kuumetta viisikin päivää ihan pelkässä räkätaudissa. Kuumetta tärkeämpi mittari on yleisvointi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on pientä lämpöä. Mutta minusta se on väärin lastakin kohtaan. Voihan olla, että vauvalla on vaikka kurkkukin kipeä, kyllä se suppo kuitenkin oloa helpottaa ja siitä ei ole haittaakaan.



Jos haluat kysellä hoitajalta apua, soita terveyspalvelujen neuvontanumeroon

Vierailija
8/8 |
23.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksistanne :) Kiitos varsinkin sairaanhoitaja 6(?) kun jaksoit kirjoittaa.



Ap:n lapsella painoa reilu 5kg. Nenänniistintä käytetty ja tippoja laitettu. Lisäharmina on se, että meidän piti mennä käymään vanhemmillani, mutta nyt kun tyttö kipeä ei varmaan mennä :( Eikö niin, että automatka voi rasittaa pientä kipeää liikaa vai onko se sama missä sitä sairastaa? Jotenkin ajattelin, että en halua yhtään mitään ylimääräistä kipeälle lapselleni...



Tytön terveys on kuitenkin se ykkösjuttu, kaikki muu saa olla.



Hyvää joulua teille kaikille!